Orbán na summite vyzýval na vylúčenie Grécka zo Schengenu

Maďarský premiér sa vyslovil za vytvorenie „novej obrannej línie pre Európu“ v prípade, že by sa nepodarilo zabezpečiť ochranu vonkajších hraníc Schengenu do konca tohto roka.

VIEDEŇ 24. septembra (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán zopakovna summite o utečeneckej kríze vo Viedni požiadavku, aby bolo Grécko vylúčené zo schengenského priestoru voľného pohybu osôb. Vyslovil sa tiež za vytvorenie „novej obrannej línie pre Európu“ v prípade, že by sa nepodarilo zabezpečiť ochranu vonkajších hraníc Schengenu do konca tohto roka, informovala agentúra APA.

Uvedená „línia“ by sa mala podľa Orbána nachádzať na macedónsko-gréckej, srbsko-macedónskej alebo maďarsko-srbskej hranici a mala sa uplatniť vo chvíli, keď dôjde k zlyhaniu marcovej dohody o migrantoch medzi EÚ a Tureckom. Rakúsky kancelár Christian Kern, ktorý bol iniciátorom summitu, však ubezpečil, že dohoda s Tureckom je zatiaľ úspešná, a doplnil, že o podobnej spolupráci sa rokuje aj s Afganistanom či africkými štátmi, ako sú Mali, Niger, Egypt a Senegal.

Orbán sa vo Viedni vyjadril, že „obranná línia“ by mala chrániť aj Taliansko, ktoré je vystavené prílevu nelegálnych migrantov cez Stredozemné more. V tejto súvislosti navrhol vybudovanie „obrovského utečeneckého mesta“ na líbyjskom pobreží, kde by mohli byť umiestnení aj všetci migranti z Európy, čakajúci na výsledky azylových konaní. Na poznámku jedného z novinárov, ktorý poukázal na nestabilitu v Líbyi, reagoval slovami, že príslušná dohoda s líbyjskou vládou „by mohla byť bližšie, než si myslíte„.

Na dnešnom summite sa zúčastnili predstavitelia 11 krajín ležiacich na tzv. balkánskej migračnej trase – Albánska, Bulharska, Grécka, Chorvátska, Macedónska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Rumunska, Slovinska a Srbska. Orgány EÚ reprezentovali predseda Európskej rady Donald Tusk a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos. Podľa Kerna sa účastníci zhodli v tom, že kontroly na vonkajších hraniciach EÚ musia byť posilnené, a hovorili tiež o potrebe posilniť európsku pohraničnú agentúru Frontex.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. septembra 2016

Odporúčané články