Opozícia odovzdá v pondelok podpisy na zvolanie schôdze

Zdôvodnenie zvolania schôdze pre oblasť školstva pripravilo hnutie OĽaNO – NOVA, oblasť zdravotníctva zdôvodnilo KDH.
BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Opozičné strany plánujú v pondelok odovzdať podpisy pre zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Informovalo o tom v piatok hnutie OĽaNO – NOVA. Schôdzu zdôvodňujú narastajúcimi problémami a kauzami v školstve a zdravotníctve. A keďže vládna strana Smer-SD podľa hnutia odmieta riešiť situáciu, opozícia chce o problémoch diskutovať na pôde parlamentu.

Zdôvodnenie zvolania schôdze pre oblasť školstva pripravilo hnutie OĽaNO – NOVA, oblasť zdravotníctva zdôvodnilo KDH. Podpora na zvolanie schôdze by mala byť dostatočná, ako uviedlo hnutie, pridať by sa mali poslanci zo strán Most-Híd a SaS. „Ide o aktivitu celej opozície, ktorá sa najskôr snažila situáciu riešiť štandardnou cestou, teda na mimoriadnom školskom výbore. Práve tam sa však v plnej nahote ukázalo, že Smer akoby chcel vlastne všetko iba potichu ututlať a poslať do zabudnutia,“ konštatoval predseda poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Richard Vašečka. „Poslanci Smeru jasne demonštrovali, že jednoducho už nič riešiť nemienia, akoby sa ich tie problémy ani netýkali,“ dodal.

Podľa Vašečku protestujúcim učiteľom nejde len o platy, ako tvrdí premiér Robert Fico, učitelia žiadajú trikrát viac prostriedkov na pomoc žiakom a školám, ako len svoje mzdy. „Musíme sa postarať o zásadné zmeny v školstve, kde sú prvým predpokladom lepšie platy, najmä pre začínajúcich učiteľov. Chceme zvýšiť platy učiteľov každý rok o 10 percent počas nasledujúceho volebného obdobia, na konci obdobia teda budú mať takmer o polovicu vyššie platy, ako majú dnes,“ priblížila líderka na kandidátke hnutia Veronika Remišová. Taktiež je potrebné podľa nej odbremeniť učiteľov od zbytočnej byrokracie, ktorá nesúvisí s učením, zlepšiť prípravu učiteľov na výkon povolania a dať učiteľom viac slobody v učebnom procese.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2016

Odporúčané články