Olympijský maratón ovládla Sumgongová, Berešová bola 107.

Jemima Jeplagat Sumgongová sa postarala o vôbec prvé olympijské zlato pre Keňu v ženskom maratóne od roku 1984, čiže odvtedy, čo sa udeľujú medaily na OH aj v tejto kráľovskej vytrvalostnej disciplíne na 42 195 m.RIO DE JANEIRO 14. augusta (WebNoviny.sk) – Olympijskou šampiónkou v maratóne sa v Riu de Janeiro stala Keňanka Jemima Jeplagat Sumgongová. V cieli ju klasifikovali v čase 2:24:04 h. Po striebro si s 9-sekundovým odstupom dobehla Eunice Jepkirui Kirwová z Bahrajnu. Bronz si vybojovala úradujúca majsterka sveta, Etiópčanka Mare Dibabová. Jej časové manko v cieli bolo 26 sekúnd na víťazku. Slovenka Katarína Berešová obsadila 107. pozíciu.

Sumgongová sa postarala o vôbec prvé olympijské zlato pre Keňu v ženskom maratóne od roku 1984, čiže odvtedy, čo sa udeľujú medaily na OH aj v tejto kráľovskej vytrvalostnej disciplíne na 42 195 m. „Neviem poriadne vyjadriť, akú radosť cítim. Som maximálne hrdá a šťastná. Neobávala som sa o seba v týchto pretekoch, hoci bolo poriadne horúco. Počúvala som svoje telo a podľa toho sa riadila. Na 35. km som si všimla, že moje dve súperky postupne odpadajú. Na 40. km som vedela, že zlato mi neujde a že sa stanem súčasťou histórie,“ uviedla Sumgongová podľa informačného systému OH 2016.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 10. deň

Štart aj cieľ maratónskeho behu bol na štadióne Sambadróm, kde sa odohrávali lukostrelecké súťaže OH 2016. Pretekárky absolvovali štyri okruhy po 10 km po Riu plus záverečný dvaapolkilometrový úsek smerom k štadiónu. V rekordnom 157-člennom štartovom poli nechýbala jediná Slovenka, 28-ročná Katarína Berešová.

Po 15 km jej patrila 124. priečka, po 30 km bola stotrinásta, na 35. km už stopiata, no v samom závere zverenkyňa trénera Gabriela Valisku ešte mierne klesla na konečnú 107. pozíciu. Trebišovská rodáčka dosiahla čas 2:50:54 h. V porovnaní s OH 2012 v Londýne sa Berešová prepadla o 11 priečok, pri Temže po pôvodnom 99. mieste v cieli sa vďaka dodatočným posunom vo výsledkovej lsitine napokon ocitla na 96. poste s časom 2:48:11 h.

„Bola to poriadna zaberačka. Mám za sebou najťažší maratón vo svojom živote. Som veľm rada, že som dobehla do cieľa. Bolo to veľmi náročné vzhľadom na poriadne teplo, ale podmienky boli rovnaké pre všetky bežkyne. Na to sa vyhovárať nedá. Dôležité bolo, že som až do konca bežala podľa svojho srdiečka a podľa tepovej frekvencie. Riadila som sa iba tým, na tempo som sa snažila nepozerať. Vedela som totiž, že som mala veľmi obmedzenú prípravu a tempo nebudem mať úžasné. Dnes to bolo najmä o tom, aby som dobehla do cieľa, z tohto pohľadu som šťastná. Som však aj strašne smutná, že to bol môj najhorší maratónsky čas. Na druhej strane je super, že som dokončila svoj druhý olympijský maratón. Budem si to pamätať do konca života,“ uviedla Katarína Berešová.

Ešte na tridsiatom kilometri (1:43:31 h) bola vpredu 7-členná skupinka s dvoma Etópčankami Mare Dibabovou a Tsegaye Tirfiovou, dvoma reprezentantkami Bahrajnu s kenskou krvou Rose Chelimovou a Eunice Jepkirui Kirwovou, legálnou Keňankou Jemimou Jelagat Sumgongovou, Američankou Shalane Flanaganovou a tiež Bieloruskou Volgou Mazuronakovou.

V záverečných 7 km zostalo vpredu už len trio Kirwová, M. Dibabová a Sumgongová (2:00:32). Keňanka a Bahrajnčanka sa na 40. km odpútali od M. Dibabovej. Sumgongová mala v samom závere najviac síl. Približne 1,5 km pred cieľom si vypracovala náskok niekoľkých sekúnd a napokon si dobehla po zlatú medailu.

ATLETIKA – maratón – ženy:
1. Jemima Jelagat Sumgongová (Keňa) 2:24:04 h, 2. Eunice Jepkirui Kirwová (Bahr.) 2:24,13, 3. Mare Dibabová 2:24,30, 4.Tirfi Tsegayeová (obe Et.) 2:24,47, 5. Voľga Mazuronaková (Biel.) 2:24,48, 6. Shalane Flanaganová (USA) 2:25,26, 7. Desiree Lindenová (USA) 2:26,08, 8. Rose Chelimová (Bahr.) 2:27,36,… 107. Katarína Berešová (SR) 2:50:54

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.