Odhalili ciele teroristov, zabíjať údajne chceli aj na Euro

Plány zaútočiť znova vo Francúzsku zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama, jediného živého člena teroristických kománd, ktoré útočili 13. novembra 2015 na viacerých miestach Paríža. Paríž 11. apríla (WebNoviny.sk) – Medzi terčmi, na ktoré chcela vo Francúzsku zaútočiť časť teroristickej bunky odhalenej v Bruseli, bola konzervatívna katolícka organizácia Civitas a obchodná štvrť La Défense v tesnej blízkosti Paríža. Informovala o tom v pondelok francúzska televízia BFMTV. Fakt, že teroristi chceli zaútočiť vo Francúzsku, vyplynul aj z výpovedí Mohameda Abriniho, zadržaného uplynulý piatok v belgickom Anderlechte.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Francúzske médiá uviedli, že o tom svedčí aj obsah súborov, ktoré sa našli v počítači neskoršieho útočníka na bruselskom letisku Zaventem Ibrahima Bakraouiho. Polícia tento notebook objavila v odpadkovom koši, kam ho člen útočiaceho komanda zahodil pred odchodom na letisko.
Francúzsky denník Libération s odvolaním sa na Abriniho výpovede pred vyšetrovateľmi napísal, že „skutočným cieľom džihádistov“ bol futbalový šampionát Euro 2016, ktorý sa bude vo Francúzsku konať od 10. júna do 10. júla.

Obrazom: Teroristický útok v Paríži

Plány zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama

Belgická federálna prokuratúra, ktorá Abriniho vypočúvala po zadržaní, však tieto medializované tvrdenia odmietla komentovať. Plány zaútočiť znova vo Francúzsku zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama, jediného živého člena teroristických kománd, ktoré útočili 13. novembra 2015 na viacerých miestach Paríža, pričom pripravili o život 130 ľudí a ďalším vyše 350 spôsobili zranenia. Abdeslama zadržala belgická polícia 18. marca v Bruseli.

Francúzske médiá pripomínajú, že štvrť La Défense sa ako potenciálny cieľ teroristov v týchto dňoch nespomína prvýkrát. Strojca novembrových útokov v Paríži, Abdelhamid Abaaoud, mal v pláne zaútočiť tam a so svojím komplicom si zaobstarali obleky, aby splynuli s davom ľudí. Potom mali v pláne spáchať samovražedné atentáty v nákupnom centre Quatre-Temps a pred miestnym policajným komisariátom.
Francúzske tajné služby zaznamenávajú správy o možnej príprave útoku v La Défense od roku 2008.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Útok na La Défense mohol priniesť veľa obetí

Cez dopravný uzol La Défense prechádza denne vo verejnej doprave 500.000 ľudí. Svoje sídlo tam má vyše 3000 francúzskych a zahraničných spoločností, ktoré tam zamestnávajú 180.000 ľudí. „S malými prostriedkami sa tam (pri útoku) skutočne dá dosiahnuť vysoký počet obetí,“ uviedla pre televíziu BFMTV odborníčka na terorizmus Anne Giudicelliová.

Patrice Ribeiro z policajných odborov Synergie Officiers pre rovnaký zdroj dodal, že v oblasti la Défense hliadkujú policajti. príslušníci žandarmérie, policajní rezervisti (CRS), ktorí majú k dispozícii aj modernú techniku, vrátane bezpečnostných videokamier. Francúzske médiá pripomenuli výrok ministra vnútra Bernarda Cazeneuva, ktorý v nedeľu vyhlásil, že Francúzsko „čelí veľkému ohrozeniu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2016

Odporúčané články