Podľa SDKÚ-DS nie je protest učiteľov len o ich ohodnotení, ale aj o tom, čo v najbližších rokoch vychováme z našej najmladšej generácie.
BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Dnešný protest učiteľov nie je len o ich ohodnotení, ale aj o tom, čo v najbližších rokoch vychováme z našej najmladšej generácie, tvrdí to strana SDKÚ-DS. „Tisícky štrajkujúcich učiteľov dnes síce poukázali na svoje zúfalé postavenie. No celoslovenská vlna hnevu a frustrácie je dôsledkom celého kontextu vzdelávacie systému na Slovensku,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Tlačová služba SDKÚ-DS.
Strana ďalej pripomína, že od nežnej revolúcie bolo školstvo na periférii záujmu, ani jeden z ministrov sa neodhodlal k zásadnej zmene fungovania systému, ktorý by pružne reagoval na potreby meniacej sa doby, ekonomiky a spoločnosti. „Ani jeden rodič nechce, aby mu jeho dieťa ostalo po skončení školy na krku. Nikto nechce, aby sa jeho dieťa nedokázalo uplatniť a nájsť si dobre zaplatenú prácu. Ak nechceme z našich detí vychovať stratenú generáciu, musíme zmeniť prístup k učiteľom, zmodernizovať učebné osnovy a školy. Kvalitné vzdelávanie je podmienkou pre modernú a sebavedomú spoločnosť,“ povedal pedagóg a člen Sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Tibor Maťaš.
Obrazom: Štrajk učiteľov
Štrajkujúcich učiteľov a naplnenie ich požiadaviek podporuje aj Slovenská občianska koalícia (SKOK!). Predseda strany Juraj Miškov považuje týchto učiteľov za hrdinov, ktorí čelia nátlaku zo strany vlády i časti svojho okolia. „Viem, že mnohým z učiteľov sa vyhrážali, priamo či nepriamo, na mnohých bol vytváraný nátlak, aby sa do štrajku nezapojili. Odkazujem tým, ktorí štrajkujú: Buďte na seba hrdí. Nepodľahnite nátlaku na škole. Nerobíte to pre seba, ale budúcnosť Slovenska, pre deti všetkých z nás. Vzdelanie musí byť prioritou. Ako rodič vám fandím,“ povedal Miškov.
Odporúčame:
Obrazom: Učitelia štrajkujú, 300 škôl je zatvorených
Obrazom: Transparenty aj trúbenie. Učitelia vyšli do ulíc
Podľa strany SaS je štrajk učiteľov legitímny prostriedok, ako poukázať na dnešný stav školstva, agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková. „Štrajk nie je len o tom, aby učitelia mali viac peňazí, ale najmä o snahe zastaviť desaťročie trvajúce prešľapovanie slovenského školstva na mieste,“ uvádza strana SaS. „Ak chceme v kvalite vzdelávania, ale aj ekonomického rozvoja držať krok so západnými krajinami, musíme začať adekvátne platiť učiteľov. Je kľúčovou výzvou pre Slovensko nastaviť vzdelávací systém tak, aby sa kvalitou vedomostí a zručnosti naše deti neprepadali v globálnom meradle, čo sa žiaľ aktuálne deje,“ hovorí poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik.
„Je dôležité hovoriť o témach, akými sú napríklad starnutie učiteľského zboru, nedostatočný záujem mladých ľudí o učiteľské povolanie, kvalita absolventov pedagogických fakúlt a skutočnosť, že učiteľom dnes môže byť skoro každý. Pri prijímaní na pedagogické fakulty sa takmer nerobí selekcia. Sedem z desiatich uchádzačov sa dostane na pedagogickú fakultu. Vo Fínsku je to len jeden z desiatich,“ upozorňuje Poliačik. Dodáva, že všetko sú to témy, ktoré treba začať riešiť. Zvýšenie záujmu o učiteľské povolanie tým, že bude adekvátne zaplatené, je kľúčom k rastu kvality vzdelávania. „Nie je možné, aby vyučovanie našich detí bolo pre študentov vysokých škôl záchranné povolanie, keď už nič iné sa nepodarí,“ uzatvára Poliačik.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
25. januára 2016