Obrazom: Zlaté glóbusy ovládli filmy The Revenant a Marťan

Romantická dráma Carol, ktorá s piatimi nomináciami vládla zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách, napokon obišla naprázdno.
BRATISLAVA 11. januára (WebNoviny.sk) – Nočné udeľovanie cien Zlatý glóbus vo filmových kategóriách patrilo dobrodružnej dráme Revenant Zmŕtvychvstanie, ktorá získala tri ceny vrátane trofeje pre najlepší film – drámu. Ďalšie dva glóbusy si na konto pripísala vďaka réžii Alejandra Gonzáleza Iňárritu a hereckému výkonu Leonarda DiCapria v hlavnej úlohe. Za najlepšiu herečku v dramatickom filme vyhlásili Brie Larson (Izba). Dve sošky si na konto pripísala životopisná dráma Steve Jobs, keď cenu Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) za najlepší filmový scenár získal Aaron Sorkin a Kate Winslet ocenili za herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Romantická dráma Carol, ktorá s piatimi nomináciami vládla zoznamu kandidátov vo filmových kategóriách, napokon obišla naprázdno.

V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe zvíťazil Sylvester Stallone, ktorý mal v roku 1977 šancu získať Zlatý glóbus za herecký výkon a scenár vďaka športovej dráme Rocky (1976). Práve stvárnenie starnúceho bývalého boxera Rockyho v snímke Creed mu pritom prinieslo druhú šancu a napokon aj zisk prvého glóbusu v kariére.

Obrazom: Odovzdávanie Golden Globes 2016

V kategóriách venovaných komédiám a muzikálom bodovalo sci-fi Marťan, ktoré získalo trofej pre najlepší film a Matta Damona vyhlásili za najlepšieho herca v hlavnej úlohe komédie alebo muzikálu. Cenu pre najlepšiu herečku v komédii alebo muzikáli získala Jennifer Lawrence (Joy). Medzi cudzojazyčnými filmami zvíťazila maďarská dráma Saulov syn, najlepším animovaným filmom je V hlave, za hudbu ocenili Ennia Morriconeho (Osem hrozných) a za najlepšiu pôvodnú pieseň vyhlásili Writing’s On The Wall (Sam Smith a Jimmy Napes) z bondovky Spectre. Cenu Cecila B. DeMilla za celoživotné dielo si v losangeleskom hoteli Beverly Hilton prevzal Denzel Washington.

Najlepším dramatickým seriálom sa v 73. ročníku udeľovania cien Zlatý glóbus stal Mr. Robot (2015), pričom druhú trofej preň získal Christian Slater v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu. Za hlavné úlohy v dramatických seriáloch pritom ocenili Taraji P. Henson (Empire) a Jona Hamma, pre ktorého je to druhý Zlatý glóbus zo šiestich nominácií za stvárnenie Dona Drapera v seriáli Mad Men (2007 – 2015).

Najlepším komediálnym seriálom je Mozart in the Jungle (2014), pre ktorý získal druhú sošku Gael García Bernal za herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli. V rovnakej ženskej kategórii triumfovala Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend). Za najlepší miniseriál alebo televízny film vyhlásili Wolf Hall (2015), šesťdielnu adaptáciu historických románov Wolf Hall a Bring Up the Bodies, za ktoré získala anglická spisovateľka Hilary Mantel v rokoch 2009 a 2012 prestížnu Bookerovu cenu. Zlatý glóbus za herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme si prevzala Lady Gaga vďaka piatej sezóne hororovej antológie American Horror Story (2011) s podtitulom Hotel. V rovnakej mužskej kategórii ocenili Oscara Isaaca (Nájdite mi hrdinu).

Prehľad víťazov a víťaziek 73. ročníka filmových a televíznych cien Zlatý glóbus:

FILMY

Najlepší film – dráma: Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráme: Brie Larson – Izba
Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráme: Leonardo DiCaprio – Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepší film – komédia alebo muzikál: Marťan
Najlepší ženský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli: Jennifer Lawrence – Joy
Najlepší mužský herecký výkon vo filme – komédii alebo muzikáli: Matt Damon – Marťan
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Kate Winslet – Steve Jobs
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Sylvester Stallone – Creed
Najlepšia filmová réžia: Alejandro González Iňárritu – Revenant Zmŕtvychvstanie
Najlepší filmový scenár: Aaron Sorkin – Steve Jobs
Najlepší cudzojazyčný film: Saulov syn (Maďarsko)
Najlepší animovaný film: V hlave
Najlepšia pôvodná hudba: Ennio Morricone – Osem hrozných
Najlepšia pôvodná pieseň: Writing’s On The Wall (Sam Smith a Jimmy Napes) – z filmu Spectre

TELEVÍZIA

Najlepší televízny seriál – dráma: Mr. Robot
Najlepší ženský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Taraji P. Henson – Empire
Najlepší mužský herecký výkon v televíznom seriáli – dráme: Jon Hamm – Mad Men
Najlepší televízny seriál – komédia alebo muzikál: Mozart in the Jungle
Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli: Rachel Bloom – Crazy Ex-Girlfriend
Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – komédii alebo muzikáli: Gael García Bernal – Mozart in the Jungle
Najlepší miniseriál alebo televízny film: Wolf Hall
Najlepší ženský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Lady Gaga – American Horror Story: Hotel
Najlepší mužský herecký výkon v miniseriáli alebo televíznom filme: Oscar Isaac – Nájdite mi hrdinu
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Maura Tierney – The Affair
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, miniseriálu alebo televízneho filmu: Christian Slater – Mr. Robot

Informácie pochádzajú z webstránky www.goldenglobes.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. januára 2016

Odporúčané články