Obrazom: Transparenty aj trúbenie. Učitelia vyšli do ulíc

Učitelia v pondelok vstúpili do ostrého štrajku, 300 škôl je zatvorených. Stovky učiteľov protestovali na Námestí SNP v Bratislave, kde spievali aj študentskú hymnu Gaudeamus igitur.BRATISLAVA 25. januára (WebNoviny.sk) – Viac ako 1000 ľudí sa v pondelok zišlo na demonštrácii učiteľov na Námestí SNP v Bratislave. Učitelia vyjadrili hlasným trúbením či štrnganím na zhromaždení svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva.

Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi „Učitelia si zaslúžia viac „, „Štrajkom k zmene“ či „Progres je nevyhnutný“. V ich rozhovoroch často zaznieva aj potreba vydržať v štrajku dlhšie. Demonštráciu organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov.

Odporúčame:

Obrazom: Učitelia štrajkujú, 300 škôl je zatvorených

Medzi učiteľmi bol v dave aj veľký počet študentov. Svojich učiteľov prišli podporiť napriek chladnému počasiu a dažďu. Na pódiu vystúpili hlavné tváre Iniciatívy slovenských učiteľov Vladimír Crmoman a Branislav Kočan. Učitelia zdôrazňovali najmä podporu ľudí, za ktorú ďakujú.

Štrajkujúci učitelia sa potom z Námestia SNP v Bratislave presunuli k Národnej rade SR. Pred parlamentom plánujú prečítali výzvu politikom. Ostrý štrajk, ktorý sa začal v pondelok, sa ešte nekončí. Ako pre agentúru SITA povedala učiteľka z Iniciatívy slovenských učiteľov Jana Ftáčnik Pastorková, ďalšia demonštrácia bude ešte v stredu v Leviciach, Iniciatíva košických učiteľov avizuje zhromaždenie na štvrtok, potom ďalšie demonštrácie neplánujú, ale chcú sa stretnúť s rodičmi.

Predtým, ako sa skončila demonštrácia na bratislavskom Námestí SNP, učitelia zaspievali študentskú hymnu Gaudeamus igitur. Demonštráciu na mieste podporil aj predseda Lekárskeho odborové združenia Peter Visolajský.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Iniciatívu slovenských učiteľov v jej aktivitách podporujú napríklad Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play, herci Richard Stanke a Juraj Kemka či majster sveta v ľadovom hokeji 2002 Michal Handzuš. Podporu jej vyjadrili aj Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Nové školské odbory a Slovenská komora učiteľov.

Rovnako tak Študentská rada vysokých škôl, Asociácia stredných zdravotníckych škôl, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici, Kampaň A DOSŤ!, Nadácia pre deti Slovenska, Iniciatíva Veda chce žiť a viacero ďalších.

V pondelok sa zároveň začal aj štrajk učiteľov. Ako pre agentúru SITA povedal Vladimír Crmoman z iniciatívy, dnes ostalo zatvorených približne 300 škôl, ostatné nahlásené školy sú v obmedzenej prevádzke. Celkovo sa do pondelka na štrajk registrovalo na internetovej stránke iniciatívy 11 454 učiteľov zo 731 škôl.

Požiadavky učiteľov

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Školy, ktoré sú zatvorené, o tom informujú na svojej internetovej stránke, prípadne by o tom mali rodičov informovať triedni učitelia ich detí.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Predseda vlády Robert Fico povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2016

Odporúčané články