Obrazom: Stovky ľudí protestovali proti vznikajúcej vláde

Opoziční poslanci na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom a predsedom OĽaNO Igorom Matovičom kritizovali najmä kroky lídra Siete Radoslava Procházku a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorí sa dohodli so stranou Smer-SD na zostavení novej vlády.

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Chceme vládu, nie zradu! – odkázali dnes vznikajúcej vládnej koalícii stovky ľudí, ktorí sa podvečer zišli na Námestí SNP v Bratislave. Protest namierený proti vznikajúcej vláde, na ktorej sa dohodli strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podporili viaceré politické osobnosti na čele s lídrom SaS Richardom Sulíkom a predsedom strany OĽaNO Igorom Matovičom.

Prežívame všetci obrovské sklamanie. Bola tu jedinečná možnosť odstaviť Roberta Fica od moci, a strany, ktoré to mohli spraviť, zlyhali. Všetci sa pýtame, čo sa stalo? Prečo zlyhali? Namiesto toho, aby slúžili ľuďom a našej krajine, rozhodli sa slúžiť oligarchom a peniazom,“ prihovoril sa Sulík davu ľudí, ktorí ho odmenili potleskom.

Obrazom: Protest Chceme vládu, nie zradu!

Sulík sľubuje tvrdú koalíciu

Opoziční poslanci, ktorí dnes vystúpili na pódiu, kritizovali najmä kroky lídra Siete Radoslava Procházku a predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorí sa dohodli so stranou Smer-SD na zostavení novej vlády. Opoziční poslanci takéto konanie považujú za zradu na voličoch. „Toto je obrovské morálne zlyhanie Bélu Bugára a Radoslava Procházku,“ povedal dnes na Námestí SNP Sulík, ktorý sľubuje, že bude vznikajúcej vládnej koalícii tvrdou, ale konštruktívnou opozíciou. „Uvidíme, ako dlho vydrží tento ‚mačkopes‘, ktorý sa dal dokopy bez akejkoľvek spoločnej ideológie alebo hodnôt. My budeme pripravení na to, aby sme ich nahradili,“ skonštatoval Sulík.

Podľa Igora Matoviča by sme sa nemali len tak so sklonenou hlavou zmieriť so zradou, ktorú spáchali Radoslav Procházka s Bélom Bugárom na svojich voličoch. „Nie je možné, aby sme pri zrade, ktorá nemá na Slovensku obdobu, zostali ticho a povedali si, že oni vlastne len zabraňujú tomu, aby tu pri ďalších voľbách bol ešte silnejší extrémizmus. Oni dobrovoľne idú spoluslúžiť so zlodejmi, ktorí sa napraviť ani ustrážiť nedajú,“ domnieva sa Matovič. Dnešné zhromaždenie je podľa neho úspešné, no to, či vyjdú do ulíc opakovane, povedať nevie. „Cítili sme, že takýmto spôsobom sa treba vyjadriť. Protest sa zdá byť úspešný, je tu dostatok ľudí, aby sa zlodeji v budúcej vláde necítili bezpečne,“ uviedol pre agentúru SITA Matovič. Doplnila ho aj jeho stranícka kolegyňa a nová parlamentná poslankyňa Veronika Remišová, ktorá si myslí, že všetko majú v rukách ľudia. „Preto aj tieto protesty a verejné zhromaždenia, lebo politici ich zradili. Niečo im sľubovali, s niečím šli do volieb a po voľbách svoje sľuby zabudli, akoby volič prestal existovať,“ domnieva sa Remišová.

Poslancov podporili aj herci

Opozičných poslancov prišli podporiť aj známe herecké tváre. Pred dav ľudí sa postavil napríklad herec Richard Stanke s viacerými hereckými kolegami. Vyjadriť chceli hlavne protest proti konaniu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a lídra strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotlebu, ktorý nedávno zrušil predstavenie ochotníckeho divadla z Brezna, ktoré si sám objednal. „To, čo si dovoľuje pán Kotleba v rámci svojich funkcií je nehorázne. Je to návrat k najtvrdšej totalite, kde človek, ktorý nemá žiadne predpoklady, chce určovať, čo sa má hrať a počúvať. To sme už zažili za socializmu,“ povedal pre agentúru SITA Stanke s tým, že takto sa chceli herci vyjadriť proti fašizmu, ale aj proti politickej kultúre. Politikom odkazujú, aby začali niečo robiť so školstvom, kultúrou či súdmi, súčasná politická situácia je podľa neho totiž dôsledkom toho, že sa týmto oblastiam posledných 20 rokov nevenovali.

Protest na Námestí SNP sa začal dnes o 17:00 a trval približne hodinu. Na pódiu sa vystriedali politici i herecké osobnosti. Na konci protestného zhromaždenia si prítomní spoločne zaspievali slovenskú hymnu a potom sa rozišli. Protest bol pokojný, situáciu monitorovali aj policajti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. marca 2016

Odporúčané články