Obrazom: Moskovské metro vypravilo vesmírny vlak

Vesmírny vlak sa vydal na jazdu zo stanice metra Poležajevskaja, pričom ‚štartovacím signálom‘ bolo Gagarinovo slávne: ‚Pojechali‘ (Ideme), ktoré vyslovil v okamihu štartu svojej rakety na obežnú dráhu Zeme.MOSKVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Pri príležitosti 55. výročia letu prvého človeka do vesmíru v utorok na jednu z liniek moskovského metra vypravili tematickú vlakovú súpravu, informovala agentúra RIA Novosti. Z vonkajšej strany sú vagóny metra vyzdobené maľbami hviezdneho neba, planét či kozmickými loďami. Vo vagónoch, ktoré sú priechodné, je zasa expozícia venovaná dejinám kozmonautiky pripravená spoločne ruskou agentúrou Roskosmos a Múzeom kozmonautiky.

Prvý a ôsmy vagón sú venované príprave a priebehu prvého letu človeka do vesmíru, ktorým bol 12. apríla 1961 Jurij Gagarin. Druhý vagón autori výstavy venovali priekopníkovi sovietskej kozmonautiky Sergejovi Koroľovovi. Tretí vagón dokumentuje prácu ďalších konštruktérov. Vo štvrtom je výstava fotografií družíc a v piatom vagóne sa možno oboznámiť s úspechmi sovietskeho a ruského vesmírneho programu. Šiesty vagón je venovaný programu výskumu Mesiaca a planét slnečnej sústavy. Siedmy vagón predstavuje návštevníkom rozličné kozmodrómy.

Vlaková súprava sa vydala na jazdu o 11.00 h miestneho času zo stanice metra Poležajevskaja, pričom „štartovacím signálom“ bolo Gagarinovo slávne: „Pojechali“ (Ideme), ktoré vyslovil v okamihu štartu svojej rakety na obežnú dráhu Zeme. Vo všetkých pokladniach moskovského metra sa v utorok pri príležitosti Dňa kozmonautiky predávajú pamätné cestovné lístky so špeciálnym dizajnom. Vydané boli v náklade milión kusov.

V Moskve a okolí sa pri príležitosti dnešného Dňa kozmonautiky koná alebo ešte uskutoční vyše sto rôznych podujatí. Tematické vlakové súpravy premávajúce v metre nie sú v Moskve žiadnou novinkou. Podľa miestnych médií na rôznych linkách ich premáva už 13 – pred dnešnou vesmírnou premiérou začal v marci po okružnej linke premávať vlak venovaný histórii ruskej kinematografie 20. storočia, uvádza sa na webovej stránke Mosday.ru.

#ПоднимиГолову #Гагарин #Поехали pic.twitter.com/soRzZKX1Jn— Мосметро (@moscowmetro) 12. apríla 2016

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články