Obrazom: Istanbulom otriasol výbuch, na mieste sú mŕtvi

Štátna televízia TRT uviedla, že výbuch pravdepodobne spôsobil samovražedný atentátnik, čo však polícia zatiaľ nepotvrdila. Istanbul 12. januára (WebNoviny.sk) – Najmenej desať ľudí dnes zahynulo a minimálne 15 osôb utrpelo zranenia pri výbuchu, ku ktorému došlo na Námestí sultána Ahmeda v centre tureckého Istanbulu neďaleko Modrej mešity hojne navštevovanej zahraničnými turistami. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie guvernéra Istanbulu.

Polícia v súčasnosti zisťuje, aký druh trhaviny výbuch spôsobil a kto za ním stojí, uvádza sa ďalej vo vyhlásení úradu istanbulského guvernéra.

Očitý svedok pre agentúru Reuters uviedol, že na mieste výbuchu videl časti ľudského tela. Pravdivosť jeho výpovede potvrdila aj polícia. Štátna televízia TRT uviedla, že výbuch pravdepodobne spôsobil samovražedný atentátnik, čo však polícia zatiaľ nepotvrdila.

Obrazom: Výbuch v centre Istanbulu

Situácia v Turecku sa výrazne vyostrila po 20. júli minulého roku, keď sa v meste Suruč odohral bombový útok na zhromaždenie kurdských a prokurdských aktivistov, ktorí mali vycestovať do sýrskeho mesta Kobané a zapojiť sa tam do rekonštrukčných prác.

Represívne zákroky proti bunkám militantov podozrivých zo sympatií k IS však turecké bezpečnostné zložky zintenzívnili najmä po dvoch súbežných samovražedných atentátoch, ktorých terčom bolo 10. októbra zhromaždenie prokurdských a občianskych aktivistov v Ankare.

Oba útoky si vyžiadali približne 130 obetí. Z atentátov, ktoré sú označované za najzávažnejšie v novodobých dejinách krajiny, je podozrievaný práve IS.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016

Odporúčané články