Obama bilancoval, za najväčšiu chybu považuje Líbyu

Spojené štáty a ich spojenci uskutočnili v tejto severoafrickej krajine nálety, ktorých účelom bolo ochrániť civilistov pred povstaním proti Kaddáfímu. Po jeho smrti však v Líbyi zavládol chaos. Washington 11. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama priznal, že nepripravenosť na zvrhnutie bývalého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 bola najväčšou chybou, akej sa USA dopustili počas jeho prezidentského mandátu. Šéf Bieleho domu to povedal v nedeľu pre stanicu Fox News.

Podľa neho však intervencia v Líbyi bola „správnym krokom“. Spojené štáty a ich spojenci uskutočnili v tejto severoafrickej krajine nálety, ktorých účelom bolo ochrániť civilistov pred povstaním proti Kaddáfímu. Po jeho smrti však v Líbyi zavládol chaos, ktorý vyústil do vzniku dvoch konkurenčných vlád.

Zanedlho sa Líbya stala oporným bodom pre extrémistov z tzv. Islamského štátu (IS), ako aj východiskom pre migrantov smerujúcich do Európy. Obama v tomto ohľade skritizoval Francúzsko a Britániu, pričom zdôraznil, že britský premiér David Cameron sa po líbyjskej intervencii stal veľmi „ustráchaným“ politikom.

Obama zároveň pre Fox New uviedol, že najväčším úspechom jeho prezidentskej funkcie bola „záchrana ekonomiky (USA) pred veľkou krízou“. Vyzdvihol tiež schválenie zdravotných reforiem. Za najhoršiu udalosť svojho mandátu označil streľbu na základnej škole v Sandy Hooku v roku 2012, ktorá si vyžiadala 26 obetí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. apríla 2016

Odporúčané články