Nový vtáčí druh, ktorý priletel na Slovensko, pochádza zo severskej tajgy

357669_thinkstockphotos 656215106 320x210.jpg

BRATISLAVA 7. novembra (WebNoviny.sk) – Na Slovensku zaznamenali nový vtáčí druh. Je ním operenec zo severskej tajgy – modravec červenoboký, ktorého pozorovali na severovýchode krajiny. Stal sa tak 363. vtáčím druhom Slovenska.

Kandidát na zápis do zoznamu

„Výskyt druhu bol potvrdený pri Poprade v Ždiari počas odchytu a krúžkovania vtáctva. Modravec bol jeden z horúcich kandidátov na zápis do zoznamu vtákov Slovenska, pretože sa počas uplynulých rokov vyskytol aj v okolitých krajinách počas jesennej migrácie,“ uviedol vo vyhlásení Milan Olekšák z organizácie SOS/BirdLife Slovensko.

Dodal, že modravec červenoboký dostal pomenovanie podľa sfarbenia samčeka, pričom samičky a mladé jedince sú menej nápadne sfarbené.

Počas jesene nespievajú

Zaznamenanie výskytu nových vtáčích jedincov je podľa Olekšáka náročné, pretože počas jesene nespievajú, zdržia sa na našom území len krátko a často sa vyskytujú v neprehľadnom prostredí.

Odporúčame:
Kamzíky čaká inventúra na oboch stranách Tatier, zistia veľkosť ich populácie pred zimou

„Prostredníctvom dlhodobých monitorovacích programov sa dozvedáme mnoho o populačných charakteristikách rôznych druhov vtákov a, samozrejme, prichádzajú aj nové poznatky o výskyte rôznych druhov operencov. Výskyt nových druhov vtákov, ktoré na Slovensku neboli dosiaľ zaznamenané, vždy poteší,“ poznamenal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Dodal, že prostredníctvom krúžkovania zaznamenali v roku 2016 na Slovensku aj ďalšie nové druhy ako strnádka malá a kolibiarik dlhochvostý.

Modravec červenoboký žije v oblasti, ktorá sa rozprestiera na Sibíri a tiahne sa od pohoria Ural až pod Ochotské more, kde hniezdi v severských ihličnatých lesoch.

V Európe hniezdi vo Fínsku a v európskej časti Ruska. Migruje na ďaleký východ a zimuje v krajinách juhovýchodnej Ázie ako Japonsko, Južná Kórea, juh Číny, Mjanmarsko, Vietnam či Thajsko.

Viac k témam: modravec červenoboký, príroda, Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový vtáčí druh, ktorý priletel na Slovensko, pochádza zo severskej tajgy © SITA Všetky práva vyhradené.

7. novembra 2017

Odporúčané články