Nový názov Macedónska vyvolal v gréckej vláde rozruch, opozícia navrhuje odvolať premiéra Tsiprasa

378349_tsipras 676x451.jpg

ATÉNY 14. júna (WebNoviny.sk) – Predseda najsilnejšej gréckej opozičnej strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis vo štvrtok oznámil, že večer podá v parlamente návrh na hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi Alexisovi Tsiprasovi.

Mitsotakisa nahnevala dohoda o novom názve Macedónska, ktorú Tsipras dosiahol v utorok s macedónskym premiérom Zoranom Zaevom. Kompromisný nový názov Macedónska sa nepáči nacionalistom na jednej ani druhej strane a vlády oboch krajín sa tak dostali pod ostrú paľbu zo strany opozičných strán.

Hlasovanie bude napínavé

„Mám povinnosť voči gréckemu ľudu pokúsiť sa zabrániť krádeži budúcnosti našej krajiny prostredníctvom dohody, ktorá zrádza naše národné záujmy,“ vyhlásil grécky opozičný líder Mitsotakis. Hlasovanie o vyslovení nedôvery Tsiprasovi bude zrejme poriadne napínavé, keďže jeho vláda má v 300-člennom parlamente len 154 kresiel.

Odporúčame:
Grécko viac nebude bojkotovať vstup Macedónska do NATO, o novom názve rozhodne referendum

Navyše, s dohodou s Macedónskom nesúhlasí ani Tsiprasov koaličný partner, strana Nezávislí Gréci vedená ministrom obrany Panosom Kammenosom. Ten už v utorok oznámil, že jeho strana bude v parlamente hlasovať proti dohode a Tsipras si bude musieť hľadať podporu v radoch opozície.

Podľa agentúry AP však nie je isté, či Kammenos svoj názor nakoniec nezmení, ak bude hlasovanie o dohode s Macedónskom spojené aj s hlasovaním o dôvere vláde.

Podpísanie zmluvy

Ratifikácia dohody medzi Macedónskom a Gréckom sa komplikuje aj na macedónskej strane, kde ju odmieta podpísať prezident Gjorge Ivanov. Napriek odporu zo strany prezidenta však jeho zamietavé stanovisko prijatie zmluvy iba spomalí, ale neznemožní.

Zmluvu s Gréckom by už cez víkend mal podpísať macedónsky minister zahraničných vecí, následne o nej bude hlasovať parlament, a keď ju schváli, čo sa predpokladá, dokument pôjde na podpis prezidentovi. Ak ju prezident nepodpíše, zmluva sa vráti ešte raz do parlamentu, a ak ju ten opäť schváli, prezident už nemá na výber a musí zmluvu podpísať.

Nový názov Macedónska

Podľa dohody, ktorú ohlásili v utorok premiéri oboch krajín Zoran Zaev a Alexis Tsipras, sa Macedónsko bude po novom volať Republika Severné Macedónsko. Nový názov bude krajina používať doma aj v zahraničí a súčasťou dohody je aj to, že ho zanesie aj do svojej ústavy. Ak sa dohodu podarí zrealizovať, skončí sa tak už 27 rokov trvajúci spor medzi oboma krajinami.

Odporúčame:
Macedónsko sa s Gréckom dohodlo na novom názve, premenuje sa na Republiku Severné Macedónsko

Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko okrem iného preto, že rovnako sa volá aj jeden z gréckych regiónov. Gréci sa navyše obávali, že krajina s takýmto menom by si mohla robiť na grécky región rovnakého názvu územné nároky a tiež by sa mohla snažiť si „sprivatizovať“ odkaz historického kráľovstva Macedónsko, ktorého väčšia časť sa pritom nachádzala na území dnešného Grécka.

Viac k témam: Alexis Tsipras, Gjorge Ivanov, grécko, Macedónsko, Zoran Zaev
Zdroj: Webnoviny.sk – Nový názov Macedónska vyvolal v gréckej vláde rozruch, opozícia navrhuje odvolať premiéra Tsiprasa © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2018

Odporúčané články