Nobelovu cenu za literatúru získal Bob Dylan

Vlani Nobelovu cenu za literatúru získala bieloruská žurnalistka, spisovateľka a ornitologička Svetlana Aleksijevič. Šesťdesiatsedemročnej rodáčke z ukrajinského Ivano-Frankivsku ju udelili za ‚jej polyfonické diela, ktoré sú pamätníkom utrpenia a odvahy v našich časoch‘.ŠTOKHOLM 13. októbra (WebNoviny.sk) – Nobelovu cenu za literatúru získal tento rok americký hudobník, spevák a spisovateľ Bob Dylan. Sedemdesiatpäťročnému rodákovi z Duluthu v štáte Minnesota ju udelili za „vytvorenie nových básnických vyjadrení v rámci americkej tradície skladania piesní“.

Odporúčame:

Nobelovu cenu za mier získal Juan Manuel Santos

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získal Ohsumi

Vyhlásili laureátov Nobelovej ceny za fyziku

Nobelovu cenu za chémiu získali traja molekulárni vedci

Dylana v roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy

Bob Dylan, vlastným menom Robert Allen Zimmerman, založil prvú kapelu už na strednej škole. V roku 1962 vydal debutový, eponymný album, pričom v súčasnosti má na konte 37 štúdiových nahrávok.

Medzi jeho najznámejšie piesne patria napríklad Blowin‘ In The Wind, The Times They Are A-Changin’, Subterranean Homesick Blues, Tangled Up In Blue, Knockin‘ On Heaven’s Door či Just Like A Woman. V roku 1988 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy, o tri roky neskôr si prevzal Grammy za celoživotný prínos. V roku 2008 dostal Pulitzerovu cenu. Svojho jediného Oscara a jediný Zlatý glóbus dostal za pieseň Things Have Changed z filmu Skvelí chlapci (2000).

Americký magazín Rolling Stone zaradil jeho hit Like A Rolling Stone na prvé miesto rebríčka 500 najlepších skladieb všetkých čias. Na konte má tiež viacero kníh, z ktorých najznámejšia je experimentálna poézia vo forme prózy s názvom Tarantula (1971).

Vlani Nobelovu cenu za literatúru získala Svetlana Aleksijevič

Meno tohtoročného nositeľa Nobelovej ceny za literatúru neobvykle oznámili ako posledné, zvyčajne ho totiž zverejnia v rovnakom týždni ako mená laureátov väčšiny ostatných cien pomenovaných po vynálezcovi dynamitu Alfredovi Nobelovi.

Podľa prognóz boli favoritmi na udelenie prestížnej ceny v kategórii literatúra Keňan Ngugi wa Thiong’o, Japonec Haruki Murakami, sýrsky básnik Adonis, vlastným menom Alí Ahmad Saíd Asbar, americkí autori Philip Roth, Don DeLillo či ich kolegyňa Joyce Carol Oatesová. V „hre“ bol aj nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse, ale i David Grossman z Izraela a Elena Ferrante z Talianska.

Vlani Nobelovu cenu za literatúru získala bieloruská žurnalistka, spisovateľka a ornitologička Svetlana Aleksijevič. Šesťdesiatsedemročnej rodáčke z ukrajinského Ivano-Frankivsku ju udelili za ‚jej polyfonické diela, ktoré sú pamätníkom utrpenia a odvahy v našich časoch‘.

Nobelova cena za literatúru:

Nobelovu cenu za literatúru udeľuje Švédska akadémia od roku 1901, v rokoch 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 a 1943 ju však nevyhlasovali. Zatiaľ ju udelili celkovo 113 autorom, z toho štrnástim ženám, avšak Boris Pasternak a Jean-Paul Sartre túto poctu odmietli – Pasternakovi to ‚odporučil‘ vtedajší Sovietsky zväz a Sartre žiadne oficiálne ceny neprijímal. Štyri razy sa stalo, že sa o ocenenie delili dvaja autori, no nik ju zatiaľ nedostal dvakrát.

Najmladším laureátom bol Rudyard Kipling, ktorý si Nobelovu cenu prevzal ako 42-ročný, a najstaršia bola v tom čase 88-ročná Doris Lessing. Nobelovu cenu za literatúru zväčša udeľujú za celoživotné dielo, no deväťkrát sa stalo, že ju autor dostal za konkrétnu knihu. Napríklad Ernest Hemingway si ju odniesol za Starca a more (1952), John Galsworthy za Ságu rodu Forsytovcov (1906 – 1921) či Thomas Mann za titul Buddenbrookovci (1901).

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. októbra 2016

Odporúčané články