Niektoré školy sa k štrajku pridajú v utorok

V okresoch Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves je niekoľko škôl zatvorených úplne, niektoré fungujú v obmedzenom režime.POPRAD 25. januára (WebNoviny.sk) – Do štrajku učiteľov v pondelok vstupujú viaceré školy aj na Spiši a v Zamagurí. V okresoch Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča a Spišská Nová Ves plánujú niektoré školy štrajkovať iba v pondelok, iné sa chcú do iniciatívy zapojiť v utorok. Niekoľko z nich bude počas štrajku zatvorených úplne, ďalšie budú fungovať len v núdzovom režime, keďže štrajkovať budú len niektorí jej zamestnanci.

Odporúčame:

Obrazom: Učitelia štrajkujú, 300 škôl je zatvorených

Obrazom: Transparenty aj trúbenie. Učitelia vyšli do ulíc

„Nejde nám tu iba o plat učiteľov, zapájame sa z dôvodu solidarity a hlavne preto, že školy sú naozaj finančne poddimenzované, čo sa týka pomôcok alebo iného zabezpečenia,“ uviedla pre agentúru SITA Anna Limáneková, zástupkyňa riaditeľa Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktoré v pondelok vstúpilo do časovo neobmedzeného štrajku.

Kto štrajkuje, nedostane mzdu a sám si za uvedené dni platí poistné

Informácie o tom, ako to bude na Gymnáziu v Starej Ľubovni s vyučovaním vyzerať v ďalších dňoch, sa jeho študenti i rodičia dozvedia prostredníctvom jeho internetovej stránky. Každý deň tam bude denne od 12:00 zverejnený zoznam o zotrvaní alebo zrušení štrajku a inštrukcie o nástupe žiakov do školy. Tento oznam bude aj na vstupe do budovy školy, ktorú navštevuje 233 žiakov.

„Nechceme mlčať, keď sa niečo hýbe v spoločnosti. Zapájame sa práve preto, že nemilujeme zverené deti len do výšky svojho platu, lebo v ten deň či ďalší prídeme o svoj plat. Kto štrajkuje, nedostane mzdu a sám si za uvedené dni platí poistné, preto náš plat za január bude nižší ako za bežných okolností. Chceme sa zapojiť, aby sme nestáli bokom,“ odôvodnila zapojenie školy do štrajku Limáneková.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Avízo o vstupe do štrajku publikovala na svojej internetovej stránke už 22. januára aj Základná a materská škola vo Vyšných Ružbachoch (okr. Stará Ľubovňa). Aj učitelia tejto školy požadujú primerané hodnotenie učiteľa, vybavenie škôl didaktickými prostriedkami a zmenu zákona o kontinuálnom vzdelávaní pedagógov. Žiaci tejto školy by tak mali ostať doma až do odvolania.

Je potrebné robiť systémové zmeny v školstve

V utorok vstúpia do štrajku aj učitelia Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade, potrvať by mal až do piatka 29. januára. Ako informovala riaditeľka školy Viera Grohová, takýmto spôsobom chcú vyjadriť protest a poukázať na to, že je potrebné robiť systémové zmeny v školstve.

„Zmeny musia byť zapracované tak, aby boli kontrolovateľné, aby boli toky peňazí transparentné. Ak sú nejaké zákony prijímané, nech sú v konsenze všetkých, nielen nejakých vybraných asociácií, ale aby to išlo celkom zdola od učiteľov,“ uviedla pre SITA Grohová. Podľa jej slov je potrebné, aby boli pomenované potreby učiteľov. „To 20-percentné zvýšenie, ktoré je tam za 32 rokov učiteľskej praxe, sa musí odvíjať od niečoho vyššieho a v žiadnom prípade nie od priemernej mzdy v hospodárstve,“ povedala.

Podľa jej slov chcú učitelia tejto popradskej školy „podporovať zmeny v školách, pozitívne pre deti a pre to, čo potrebujú pre svoj život“. Škola tak bude v krízovom režime, rodičov žiada, aby deti nechali doma. „Ak by vám to robilo značné problémy, poskytneme deťom potrebnú starostlivosť v materskej škole a základnej škole od 7:30 do 15:30,“ uvádza sa na internetovej stránke školy. V meste by okrem tejto školy mala do štrajku podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) vstúpiť aj Základná umelecká škola, Základná a materská škola na Francisciho ulici a Základná a materská škola v mestskej časti Veľká.

Na Gymnáziu na Javorovej ulici v Spišskej Novej Vsi sa do štrajku zapojili len niektorí učitelia. Ako informovala riaditeľka školy Mária Kaľavská, je to individuálna iniciatíva zamestnancov, ktorí si zvolili svojich zástupcov a tí sú v štrajkovom výbore. „Snažím sa spolu s tými učiteľmi, ktorí mi tu ostali, nejakým spôsobom zabezpečiť vyučovací proces, máme tu osemročné gymnázium. Budeme síce v núdzovom režime, ale školu nezatvoríme úplne,“ povedala Kaľavská. Štrajkovať by v pondelok v meste mali aj učitelia na Gymnáziu na Školskej ulici. Ako povedal zástupca riaditeľa školy Jozef Dunajský, z tejto školy štrajkuje 25 učiteľov, svoje brány však v pondelok gymnázium nezatvorí, fungovať bude v núdzovom režime.

Štrajk má byť budíčkom pre spoločnosť

Medzi štrajkujúcimi školami je na internetovej stránke ISU uvedená napríklad aj Základná škola Hutnícka v Spišskej Novej Vsi, Cirkevná základná škola v Letanovciach a do neobmedzeného štrajku vstúpila od pondelka aj Základná škola v Spišských Vlachoch.

Na jej internetovej stránke je publikovaný list pre rodičov od riaditeľa školy Pavla Gubku, v ktorom okrem iného informuje, že „takmer všetci učitelia školy sa rozhodli aktívnym zapojením sa do štrajku“ myšlienku iniciatívy podporiť. Škola preto nedokáže zabezpečiť riadne vyučovanie, ani náhradné formy výchovy a vzdelávania.

Základná škola v Spišskom Štvrtku na Školskej ulici v okrese Levoča bude zatvorená v utorok 26. januára, do štrajku ide 70 percent tamojších učiteľov. Riaditeľka základnej školy Ľudmila Barlová žiakom udelila riaditeľské voľno. „Posledné, čo chceme, je ublížiť deťom, ktoré učíme. Deň štrajku nemá byť trestom pre ne ani pre vás, ale budíčkom pre našu spoločnosť,“ uvádza sa na internetovej stránke školy. „Chceme podporiť iniciatívu učiteľov, spájajú nás dôvody,“ uviedla riaditeľka pre SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2016

Odporúčané články