New York žaluje Trumpovu nadáciu za podporu jeho kampane, voči obvineniam sa ostro ohradil

374765_donald trump 676x450.jpg

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Newyorská generálna prokurátorka Barbara Underwood oznámila, že žaluje Trumpovu nadáciu, prezidenta Donalda Trumpa i jeho deti Ivanku, Erica a Donalda Jr. Dôvodom je „rozsiahle a neustále“ protiprávne konanie, ktorého sa prostredníctvom charitatívnej nadácie dopúšťajú.

Podľa Underwood bola nadácia zapojená do „protiprávnej politickej koordinácie“ zameranej na ovplyvnenie prezidentských volieb v roku 2016.

Podpora Trumpovej prezidentskej kampane

Underwood vo štvrtok uviedla, že Trump nezákonne nariadil nadácii, aby poskytla podporu jeho prezidentskej kampani, a to použitím jej mena a financiami, ktoré vyzbierala na propagovanie kampane.

Odporúčame:
Spojené štáty neuvoľnia sankcie voči Severnej Kórei pokiaľ krajina nesplní zásadnú podmienku

V žalobe sa uvádza, že nadácia zaplatila 100 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči Trumpovmu rezortu Mar-A-Lago, 158 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči jednému z jeho golfových klubov a ďalších 10 000 na kúpu obrazu Trumpa, ktorý vyvesili v ďalšom z golfových klubov.

Podľa vyhlásenia je práve kúpa maľby príkladom jednej „z najmenej piatich sebazvýhodňovacích transakcií“, ktoré porušujú daňové predpisy neziskových organizácií.

Úbohí newyorskí demokrati

Cieľom žaloby, ktorá je výsledkom dvojročného vyšetrovania, je zrušenie nadácie. Požaduje tiež, aby prezident nemohol pôsobiť ako riaditeľ v akejkoľvek newyorskej neziskovej organizácii po dobu desiatich rokov, a podobné zákazy požaduje aj pre jeho deti, ktoré sú členmi rady nadácie. New York okrem toho žiada odškodné 2,8 milióna dolárov (v prepočte takmer 2,4 milióna eur).

Odporúčame:
Na Nobelovu cenu za mier navrhli amerického prezidenta Donalda Trumpa

Trump s reakciou na žalobu nenechal na seba dlho čakať. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter sa vyjadril, že „úbohí newyorskí demokrati“ robia „všetko, čo môžu“, aby ho žalovali za nadáciu, ktorá „prijala 18 800 000 dolárov a rozdala charite viac peňazí ako prijala, 19 200 000 dolárov“. „Tento prípad neurovnám!“ dodal Trump.

Trumpova nadácia vydala v súvislosti so žalobou stanovisko, v ktorom poprela všetky obvinenia, a obvinila generálnu prokurátorku zo zadržiavania jej 1,7 milióna dolárov v zostávajúcich fondoch ako „rukojemníkov pre politický zisk“

Viac k témam: Donald Trump, Donald Trump mladší, Ivanka Trumpová, nadácia, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – New York žaluje Trumpovu nadáciu za podporu jeho kampane, voči obvineniam sa ostro ohradil © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2018

Odporúčané články