Nerozhodnutých ubúda, OĽaNO-NOVA by do parlamentu neprešla

Účasť na voľbách, v prípade, ak by sa konali v decembri, odmietlo v prieskume 11 percent opýtaných.BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Ak by sa voľby konali na konci roka 2015, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 38 percent voličských hlasov. Stranu Sieť by volilo 15 percent občanov a KDH 7,8 percenta voličov.

Vyplýva to z prieskumu Európskeho analytického centra (EAC), ktorý agentúra realizovala v dňoch 28. až 30. decembra 2015 na vzorke 1 089 respondentov. Do parlamentu by sa dostala aj strana Most-Híd so ziskom 6,8 percenta hlasov respondentov a SNS by volilo 6,5 percenta opýtaných.

Do parlamentu by sa podľa prieskumu nedostalo hnutie OĽaNO-NOVA ani SMK, ktoré podporilo zhodne 4,9 percenta respondentov. Pred bránami NR SR by ostali aj SaS so ziskom 4,7 percenta hlasov, SKOK! s podporou 2,9 percenta, ĽS – Naše Slovensko s 2,2 percenta hlasov zúčastnených, SDKÚ-DS s dvoma percentami a KSS s podporou 1,2 percenta. Inú stranu v prieskume podporilo 3,1 percenta respondentov.

Respondenti v prieskume odpovedali na otázku: „Predstavte si, že parlamentné voľby by sa konali už tento víkend. Ktorej politickej strane by ste odovzdali svoj hlas?“. Prieskum zisťoval spontánne reakcie respondentov. Neboli im ponúknuté žiadne možnosti odpovedí.

Účasť na voľbách, v prípade, ak by sa konali v decembri, odmietlo v prieskume 11 percent opýtaných a 17,2 percenta nevedelo, prípadne nechcelo uviesť, koho by volili.

„Záverečný prieskum roka 2015 potvrdzuje celoročný trend, v ktorom si svoje prvenstvo s výrazným náskokom drží strana Smer-SD. S blížiacim sa termínom parlamentných volieb je tiež zaujímavé sledovať pomaly klesajúci počet nerozhodnutých respondentov. Kým v septembrovom prieskume sme zaznamenali 23 percent nerozhodnutých respondentov, v decembrovom hlasovaní sa nevedelo rozhodnúť približne 17 percent opýtaných. Mierny úbytok „nerozhodnutých“ zatiaľ prospieva druhej najsilnejšej strane, pričom motivácia pribúdajúcich voličov Siete môže spočívať aj v obavách z prepadnutia hlasu. Strany SaS, SMK, SDKÚ-DS či OĽaNO-NOVA budú musieť o svojich voličov do marca ešte zabojovať, pretože podľa decembrového merania by sa do parlamentu nedostali,“ konštatovala analytička EAC Kristína Šabíková.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. januára 2016

Odporúčané články