Nemecký Süddeutsche Zeitung nezverejní celé Panama Papers

Celý súbor dokumentov nemôže byť predložený verejnosti ani orgánom činným v oblasti vymáhania práva, uviedol denník.Berlín 7. apríla (WebNoviny.sk) – Nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ), ktorého redaktori ako prví získali informácie o offshorových spoločnostiach mnohých svetových politikov, oznámil, že sa nechystá zverejniť všetkých 11,5 milióna dokumentov z archívu právnickej spoločnosti Mossack Fonseca sídliacej v Paname.

Celý súbor dokumentov nemôže byť predložený verejnosti ani orgánom činným v oblasti vymáhania práva, uviedol denník. Zdôraznil súčasne, že úrady majú právomoc získať tieto údaje od tých, ktorí sú podozriví zo spáchania protizákonných aktivít. Denník konštatuje, že v mnohých prípadoch ani nie je verejný záujem na odhalení offshorových spoločností či jednotlivcov.

KAUZA PANAMA PAPERS

V Mníchove sídliaci denník SZ získal dokumenty z neidentifikovaného zdroja viac ako pred rokom a zdieľal aspoň časť z nich s desiatkami ďalších médií po celom svete. Tie ich zverejnili v koordinácii s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ). Škandálom, ktorý vyvolalo zverejnenie tzv. Panamských dokumentov, sa bude na budúci týždeň zaoberať aj nemecký Spolkový snem (Bundestag). Informoval o tom dnes člen frakcie CDU/CSU Michael Grosse-Brömer.

Mossack Fonseca je jednou z popredných firiem, ktoré sa špecializujú na zakladanie offshorových bankových účtov pre bohatých a mocných. Uniknuté dokumenty odhaľujú podrobnosti o utajovaných schránkových spoločnostiach v daňových rajoch a o ľuďoch, ktorí tieto spoločnosti využívajú.

Pravosť Panamských dokumentov zatiaľ nie je oficiálne potvrdená. Odmieta ju potvrdiť aj samotná spoločnosť Mossack Fonseca, ktorá označila postup novinárov, ktorí dokumenty zverejnili, za trestný čin a mieni sa domáhať spravodlivosti pred súdmi.

Odporúčame:

Pre škandál Panama Papers odstúpil šéf rakúskej banky

Do panamských papierov sa zamotal aj Nico Rosberg

Daňové raje sú hnusná vec, reaguje na kauzu Panama Kažimír

Stopa Panama Papers vedie aj na Slovensko, Novak prehovoril

WikiLeaks: Aféru Panama Papers financovala vláda USA a Soros

Panama papers ukradli hackeri, tvrdí právnická firma

Cameron tvrdí, že nemá žiadny majetok v daňových rajoch

Padla prvá hlava, pre Panama Papers odstúpil premiér Islandu

V panamských záznamoch je minimálne 115 slovenských klientov

Čína cenzuruje Panama Papers, na internete ich tam nenájdete

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. apríla 2016

Odporúčané články