Narodeniny v ZOO Bojnice oslávia tri vzácne levy berberské

Berberské levy, ktoré už v prírode vyhynuli, boli rozšírené od Maroka, Tuniska cez Alžírsko až do Líbye a západných častí Egypta.BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – V bojnickej ZOO bude už o dva týždne veľká narodeninová oslava troch vzácnych levov berberských. Ramzes a Zara oslávia svoje prvé narodeniny, ich otec Aslan mal päť rokov.

Oslávenci dostanú mäsovú tortu a levíčatám prídu zablahoželať ich krstní rodičia Ján Mečiar a Dana Strculová. ZOO Bojnice má pripravený aj darček pre každého návštevníka, ktorý príde v sobotu 30. januára na oslavu v maske leva.

Zoologická záhrada sa pred rokom pochválila novými unikátnymi prírastkami. Levica Gina porodila 30. decembra 2014 dve mláďatá leva berberského – Ramzesa a Zaru. Ich otec, mladý samec Aslan, ktorý sa narodil 1. januára 2011, pricestoval do bojnickej ZOO v roku 2013 z nemeckej zoologickej záhrady v meste Neuwied.

Berberské levy, ktoré už v prírode vyhynuli, boli rozšírené od Maroka, Tuniska cez Alžírsko až do Líbye a západných častí Egypta. Ich systematické vybíjanie začali už starí Rimania, pretože na gladiátorské zápasy ich potrebovali po stovkách. S príchodom arabskej kultúry sa levy severnej Afriky stali úhlavným nepriateľom ohrozujúcim stáda.

V Líbyi bol zabitý posledný jedinec tejto rasy okolo roku 1700. V severnom Egypte vyhynuli v roku 1800, v Tunisku bol posledný exemplár zastrelený v roku 1891. V Alžírsku to bolo v roku 1893 a v Maroku v roku 1942.

Posledné berberské levy prežili na kráľovskom dvore v marockom Rabate a stali sa základom dnešného chovu asi 80 jedincov tohto druhu chovaného v zoologických záhradách po celom svete.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. januára 2016

Odporúčané články