Nahrávka s Trumpom naznačuje, že mal tajné dokumenty o potenciálnom útoku na Irán

457767_books_hoax_14916 878f9c9d518942db8687b230aa8a8085 676x451.jpg

1.6.2023 (SITA.sk) – Americkí federálni prokurátori majú zvukový záznam z leta 2021, v ktorom bývalý prezident Donald Trump uznáva, že mal dokument z Pentagonu podliehajúci utajeniu o potenciálnom útoku na Irán. Informuje o tom na svojej webstránke televízia CNN, ktorej to povedalo viacero zdrojov.

Trumpove tajné dokumenty

Nahrávka naznačuje, že Trump vedel, že mal tajné dokumenty po tom, čo odišiel z Bieleho domu, povedali nemenované zdroje oboznámené s vyšetrovaním.

Trumpove vyjadrenia na nahrávke, ktorá je údajne zo stretnutia v golfovom klube v newjerseyskom Bedminsteri, naznačujú, že by sa rád podelil o informácie, ale uvedomuje si obmedzenie jeho schopnosti odtajňovať dokumenty, keď už nie je prezident.

Zdroje pre CNN daný záznam opísali, pričom podľa jedného je relevantná časť o dokumente o Iráne dlhá zhruba dve minúty. Ďalší zdroj povedal, že diskusia je malou časťou dlhšieho stretnutia.

Zaobchádzanie so štátnymi tajomstvami

Špeciálny vyšetrovateľ ministerstva spravodlivosti Jack Smith sa sústreďuje na stretnutie v rámci vyšetrovania Trumpovho zaobchádzania so štátnymi tajomstvami. Nahrávka je podľa zdrojov dôležitý dôkaz v rámci prípadu s Trumpom, ktorý opakovane tvrdí, že by si mohol ponechať prezidentské záznamy a „automaticky“ odtajniť dokumenty.

Prokurátori sa na nahrávku pýtali svedkov pred federálnou veľkou porotou. Celý tento incident pritom zaujal pozornosť vyšetrovateľov natoľko, aby o ňom vypočuli predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Marka Milleyho, ktorého na post nominoval Trump.

Odhalenie o nahrávke

Odhalenie o nahrávke by Trumpovi mohlo priťažiť v čase, keď sa znova usiluje dostať sa do Bieleho domu. Trump previnenie popiera a hovorca jeho kampane povedal, že „únik“ nahrávky má za ciel zvýšiť napätie.

Pokračujúce zasahovanie ministerstva spravodlivosti do prezidentských volieb je hanebné a toto bezdôvodné vyšetrovanie by malo prestať plytvať peniazmi amerických daňových poplatníkov na politické ciele demokratov,“ vyhlásil hovorca.

Trump čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti po tom, ako agenti FBI v jeho floridskom sídle Mar-a-Lago našli stovky tajných dokumentov, vrátane niektorých označených ako tajné a prísne tajné.

Viac k témam: Americký exprezident, Tajné informácie, utajované dokumenty, utajované záznamy
Zdroj: SITA.sk – Nahrávka s Trumpom naznačuje, že mal tajné dokumenty o potenciálnom útoku na Irán © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júna 2023

Odporúčané články