Na Magio pláži sa komunikovalo bez limitov

BRATISLAVA 15. augusta (WBN/PR) – V nedeľu sa Magio pláž premenila na miesto „Bez Limitov“. Konalo sa tu totiž podujatie s rovnomenným názvom, ktoré prepájalo bežných návštevníkov s ľuďmi, ktorí majú vo svojom živote určité prekážky, ale ich príbehy sú napriek tomu veľmi podnetné a motivujúce.

Akcia formou rôznych diskusií, aktivít a workshopov poukázala na to, že každý človek je jedinečný, a že aj keď niektorí ľudia majú určitý handicap, môžu byť pre nás veľmi inšpiratívni.

Svet bežných a handicapovaných ľudí sa tak na Magio pláži prepájal prostredníctvom rôznych príbehov – osobne priblížili svoj život Maťo bez rúk, rodičia nepočujúceho Maťka alebo nevidiaca Soňa a Viktor. Pre deti a ich rodičov ako aj ostatných návštevníkov pláže sa konali aj rôzne workshopy – napríklad hrnčiarsky kurz pod vedením nevidiacej Soni alebo posunkový jazyk s bábkou pod vedením Ľubky, matky nepočujúceho Maťka.

„Nevidiaci vidieť nemôžu a slepí nechcú,“ tak sa vyjadrila nevidiaca Soňa Zelisková, ktorá oslepla, keď mala 26 rokov následkom cukrovky 1. typu.

„Keď som prestala vidieť, začala som vidieť úplne iné veci, ktoré sú podľa mňa v živote oveľa dôležitejšie. Slovo slepý preto posudzujem trochu inak ako sa berie všeobecne…Slepý je pre mňa človek so zdravým zrakom, ktorý nevidí to, čo je v živote dôležité. Nie som teda slepá, ale nevidiaca,“ dodala Soňa.

Večer prebiehala aj zaujímavá diskusia, kde vystúpili ľudia, ktorí sa vo svojom živote stretli s rôznymi druhmi prekážok alebo s určitou diskrimináciou – kyberšikanou, bulímiou, rasizmom či dyslexiou. Tieto príbehy boli obzvlášť dôležité pre rodičov, ktorí sa mohli inšpirovať, ako správne posúdiť, čo si majú všímať u svojich detí alebo ako im pomôcť v prípade, že ich dieťa sa ocitne v podobnej situácií.

„Jedna z najčastejších chýb nás rodičov je, že sa spoliehame na to, že nástrahy spoločnosti nejako zázračne naše deti obídu a preto ich netreba špeciálne na to pripraviť,“ vyjadrila sa Janette Mottlová Maziniová, ktorá sa venuje rozvoju ľudí cez emocionálne učenie. „Naopak, čím väčšie nároky na naše deti spoločnosť kladie, tým viac sa s nimi musíme rozprávať a porozumieť ich potrebám,“ dodala Janette.

Počas celej akcie prebiehali aj projekcie Online Živej knižnice, ktorá vo forme videí sprostredkúva príbehy rôznych handicapovaných a inak diskriminovaných ľudí školám, neziskovým organizáciám a firmám online na portály http://zivakniznica.sk, tak aby študenti, žiaci alebo mladiství mohli pochopiť túto komunitu a nemať voči nim predsudky. Podujatie Bez Limitov sa konalo práve aj ako podpora tohto projektu.

Slovak Telekom sa dlhodobo snaží prostredníctvom aktivít Nadačného fondu Telekom scitlivovať postoje voči ľuďom s prekážkami.

O spoločnosti Slovak Telekom, a. s.
Slovak Telekom je najväčší slovenský multimediálny operátor s dlhoročnými skúsenosťami a zodpovedným prístupom k podnikaniu. Svoje produkty a služby ponúka pod značkou Telekom jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom prostredníctvom pevnej i mobilnej siete. Na trh prináša medzinárodné poznatky, inovatívne riešenia a najnovšie technologické trendy.

Slovak Telekom je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Jej majoritným akcionárom je spoločnosť Deutsche Telekom Europe B.V. so 100% podielom akcií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2016

Odporúčané články