Muž v Kanade pobodal vojakov, vyšetrujú súvis s terorizmom

Nová kanadská vláda Liberálnej strany ukončila letecké útoky proti IS, strojnásobila však počet vojakov, ktorí poskytujú výcvik kurdským jednotkám v severnom Iraku. Toronto 15. marca (WebNoviny.sk) – Polícia v kanadskom Toronte vyšetruje, či pobodanie dvoch vojakov v náborovom stredisku armády nesúvisí s terorizmom. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP. Policajný veliteľ Mark Saunders oznámil, že v pondelok popoludní miestneho času vošiel do centra v severnej časti Toronta muž, ktorý vytiahol nôž a zaútočil na uniformovaného príslušníka kanadskej armády za recepčným pultom.

Útočníka premohli ďalší prítomní, medzitým však utrpel bodné zranenia ďalší vojak. Nepredpokladá sa, že by zranenia oboch boli život ohrozujúce.
Vyjadrenia zadržaného 27-ročného muža podľa Saundersa viedli vyšetrovateľov k preverovaniu možného súvisu s terorizmom. Policajný veliteľ však odmietol spresniť, čo útočník povedal. Hovorca federálnej polície uviedol, že na základe doterajších informácií išlo pravdepodobne o izolovaný incident.

V roku 2014 ozbrojenec zabil kanadského vojaka pri vojnovom pamätníku v Ottawe a následne vtrhol do parlamentu pred tým, ako ho zastrelili. Muža rozhnevala účasť Kanady na vojne v Afganistane a operáciách proti skupine Islamský štát (IS). Útok prišiel dva dni po tom, ako muž označený za „teroristu inšpirovaného IS“ zrazil v Quebecu dvoch vojakov, z ktorých jeden zahynul. Útočníka zastrelili policajti. Kanadské orgány ho sledovali pre obavy, že má džihádistické úmysly, a zadržali mu pas, keď sa pokúsil cestovať do Turecka.

Nová kanadská vláda Liberálnej strany ukončila letecké útoky proti IS, strojnásobila však počet vojakov, ktorí poskytujú výcvik kurdským jednotkám v severnom Iraku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. marca 2016

Odporúčané články