Ministerstvu zaniklo predkupné právo na kaštieľ Malanta

Meno víťaza verejnej súťaže Agrokomplex nechce prezradiť s odôvodnením, že počká najprv na stanoviská príslušných rezortov a vlády k predaju.NITRA 22. februára (WebNoviny.sk) – Ministerstvo kultúry sa v lehote nevyjadrilo, či využije svoje predkupné právo a kúpi od Agrokomplexu – Výstavníctva Nitre kaštieľ Malanta. Zákonom stanovená 30-dňová lehota mu uplynula v sobotu 20. februára. Ako v pondelok pre agentúru SITA povedal ekonomický námestník Agrokomplexu Ján Medek, od rezortu nedostali žiadne stanovisko, predkupné právo mu tým zo zákona zaniklo.

Agrokomplex teraz podá žiadosť na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o odsúhlasenie predaja. Keďže ide o zákazku nad 225-tisíc eur, bude musieť predaj odsúhlasiť aj vláda, dodal Medek. Ak sa ministerstvo kultúry dodatočne vyjadrí, že o kaštieľ má záujem, bude to predmetom schvaľovania rezortu pôdohospodárstva a vlády SR. Ľudia z ministerstva si boli kaštieľ pozrieť zhruba pred dvoma týždňami.

Odporúčame:

Aktualizované: Agrokomplex podivne predáva kastieľ

Agrokomplex ponúkne kaštieľ Malanta ministerstvu kultúry

O pochybnom predaji kaštieľa rozhodne Jahnátek

Obálky s ponukami otvárali 18. januára

Verejnú súťaž Agrokomplex vyhlásil 17. decembra, obálky s ponukami otvárali 18. januára. Zapojili sa tri subjekty, najvyššia cenová ponuka bola 959 900 eur. Minimálna cena za národnú kultúrnu pamiatku bola v súťaži stanovená na 935 500 eur bez DPH.

Agrokomplex po otvorení obálok neprezradil, ktoré firmy súťažili a kto dal najvyššiu ponuku. Zdôvodnil to tým, že najprv počká na stanoviská ministerstva kultúry a ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Mená firiem sa verejnosť nedozvie ani dnes, podľa Medeka z opatrnosti. „Zase by z toho bola nejaká senzácia a mohlo by to ovplyvniť rozhodovanie príslušných orgánov,“ zdôvodnil Medek s tým, že najprv počká na stanoviská príslušných orgánov.

Národnú kultúrnu pamiatku predávajú ako prebytočný majetok

Agrokomplex predáva národnú kultúrnu pamiatku ako prebytočný majetok. Od roku 2015 má kaštieľ prenajatý zlatomoravská firma Anar, nájomná zmluva je na desať rokov. Mesačné nájomné je 1 334 eur bez DPH. Agrokomplex zverejnil súťaž na svojej webovej stránke a v jednom slovenskom denníku 17. decembra, teda krátko pred sviatkami. Obhliadka nehnuteľnosti trvala dva dni. Sprístupnený však bol len areál, kaštieľ bol zatvorený.

Celková výmera areálu je podľa znaleckého posudku 103 028 metrov štvorcových v hodnote 377 082,48 eura, za štvorcový meter teda vychádza 3,66 eura. Všeobecnú hodnotu všetkých stavieb na pozemku stanovil znalec na 555 619, 36 eura. Z ponúk realitných kancelárií vyplýva, že stavebné pozemky v Nitrianskych Hrnčiarovciach sa predávajú zhruba od 20 do 100 eur za meter štvorcový.

Klasicistický kaštieľ slúžil ako letné sídlo panstva, v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 -1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu. Park kaštieľa je doplnený fontánou so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomóny (ochrankyne úrody) sú od Tibora Bártfaya. Sochy a vnútorné zariadenie kaštieľa neboli predmetom súťaže.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2016

Odporúčané články