Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky

354249_martina lubyova 640x420.jpg

BRATISLAVA 1. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej výchovy pre deti od piatich rokov a o tejto téme už diskutovala aj s vládnym splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom.

Ako agentúru SITA informoval komunikačný odbor ministerstva školstva, na presadenie zmeny však bude nutná novelizácia príslušnej legislatívy.

Synergia medzi rezortmi

Vládny splnomocnenec pre rómske komunity pripomenul, že o prínose povinnej školskej dochádzky sa hovorí už niekoľko rokov a až teraz bola konečne dosiahnutá synergia medzi rezortmi a z plánov sa stali konkrétne kroky.

„Pre deti z vylúčených komunít to znamená veľmi veľa. Konečne im bude poskytnutý priestor, kde sa budú môcť zoznámiť s novým prostredím a nikto od nich ešte nebude vyžadovať nijaké výkony, ako je to v škole. Detičky budú nadväzovať nové priateľstvá a naučia sa základným spoločenským návykom,“ uviedol Ábel Ravasz v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Vladimír Horváth z úradu splnomocnenca.

Potrebné kroky

Podľa Ravasza sa môže stať povinná predškolská dochádza realitou už v roku 2019, ak sa potrebné kroky podniknú včas. „Čo sa týka budovania škôlok, na ministerstve pôdohospodárstva máme výzvu Integrovaný regionálny operačný program, na ministerstve vnútra je na to určený Operačný program Ľudské zdroje, celková výška dostupných prostriedkov je asi 130 miliónov eur,“ uviedol vládny splnomocnenec.

Odporúčame:
O vytvorení školského ombudsmana rezort školstva neuvažuje, uviedla Lubyová

Zároveň dodal, že náklady spojené s prevádzkovaním materských škôl, by chceli financovať podobným systémom, ako je financovaná povinná školská dochádzka, finálna úprava však musí byť prerokovaná s ministerstvom školstva a Združením miest a obcí Slovenska.

Intenzívne rokovania

Rezort školstva pre agentúru SITA potvrdil, že rozšíreniu povinnej predškolskej výchovy budú musieť predchádzať intenzívne rokovania so zástupcami miest a obcí ako zriaďovateľmi materských škôl, keďže realizácia tohto kroku ovplyvní aj ich rozpočet.

Počet dotknutých žiakov, konkrétne termíny a náklady potrebné na realizáciu rozšírenia povinnej predškolskej výchovy budú podľa ministerstva závisieť od školského roku, kedy zmena nadobudne platnosť. Pre ilustráciu, v školskom roku 2017/2018 prišlo k zápisu do prvého ročníka základných škôl 62 188 detí, ktoré dosiahli stanovený vek.

Viac k témam: Martina Lubyová, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Lubyová súhlasí s rozšírením povinnej predškolskej dochádzky © SITA Všetky práva vyhradené.

1. novembra 2017

Odporúčané články