Migračná kríza európske slobody neobmedzí, tvrdí Merkelová

Ostrá reakcia Turecka, ktorú inicioval samotný prezident, uviedla podľa agentúry AP Angelu Merkelovú do nepríjemnej situácie.Berlín 12. apríla (WebNoviny.sk) – Snaha Nemecka vyriešiť migračnú krízu nezmení jeho oddanosť slobode slova, vyhlásila dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Reagovala tak na podnet tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý podal v Nemecku návrh na trestné stíhanie tamojšieho komika Jana Böhmermanna. Komik sa mal voči tomuto politikovi dopustiť urážky na cti, keď o ňom prečítal v televízii satirickú báseň.

Ostrá reakcia Turecka, ktorú inicioval samotný prezident, uviedla podľa agentúry AP Merkelovú do nepríjemnej situácie. Nemecká kancelárka totiž presadzuje európsko-tureckú spoluprácu na zmiernenie prílevu migrantov do Európy. Nájsť politické riešenie migračnej otázky je podľa Merkelovej v záujme Turecka i Európskej únie. Sloboda slova, názorov a akademickej obce naďalej platia, sú však od toho absolútne oddelené.

Žiadosť Turecka sa podľa Merkelovej posudzuje „mimoriadne dôkladne“. Kancelárka zopakovala dnešné vyhlásenie hovorcu vlády Steffena Seiberta, že rozhodnutie padne v priebehu niekoľkých dní. Erdoganovým podnetom, ktorý po formálnej stránke nie je priamo trestným oznámením, sa momentálne zaoberá nemecká vláda, keďže s prípadným trestným stíhaním musí podľa nemeckých zákonov vysloviť súhlas.

Merkelová sa spolu s vládou od básne síce dištancovali, podľa nich však ide legitímne vyjadrenie slobody prejavu.
Böhmermannu báseň, ktorá zaznela 31. marca vo vysielaní nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF, turecká vláda označila za neprijateľnú a vyzvala na potrestanie komika za urážku hlavy štátu.

Böhmermann totiž hovoril o Erdoganovi ako o „profesionálnom idiotovi“ či osobe uchyľúcej sa k pohlavnému styku so zvieratami. Uvedená báseň následne vyvolala diplomatickú roztržku medzi Nemeckom a Tureckom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články