Miera nezamestnanosti klesla pod päť percent, trh práce však podľa analytika ostáva pod tlakom

468715_gettyimages 1097271132 676x451.jpg

21.5.2024 (SITA.sk) – Miera nezamestnanosti v apríli klesla pod 5 %, priblížila sa tak historickému minimu dosiahnutému pred pandémiou koronavírusu. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka trh práce na Slovensku ostáva pod tlakom.

V prostredí utlmeného rastu slovenskej ekonomiky, stagnujúceho výkonu hospodárstva obchodných partnerov a reštriktívnych sadzieb centrálnej banky trh práce podľa jeho slov dosahuje extrémne nízke hodnoty.

Problém slovenských zamestnávateľov

To zvýrazňuje problém, ktorému čelia slovenskí zamestnávatelia so získaním dostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Tento problém bude podľa Horňáka ešte vypuklejší po tom, čo príde k oživeniu ekonomík a zvoľneniu tlaku menovej politiky.

Trh práce tak môže byť limitujúcim faktorom pre rozvoj slovenskej ekonomiky a jej dlhodobú prosperitu. Štruktúra nezamestnaných hovorí o tom, že až viac než 41 % z nich nepracuje dlhšie ako jeden rok, asi 16 % nepracuje dokonca dlhšie ako štyri roky. Táto časť nezamestnaných čím ďalej tým viac stráca svoje pracovné návyky a ich zamestnanie sa spája s čoraz vyššími časovými a finančnými nákladmi pre zamestnávateľov,“ uviedol analytik Matej Horňák.

Tlak na rast miezd

Napätý trh práce bude podľa jeho slov zároveň faktorom tlačiacim na rast miezd. Tento však nebude spôsobený rastom produktivity, ale čisto nákladovou položkou z dôvodu získania či udržania si zamestnancov. To môže držať inflačné tlaky na Slovensku zvýšené po dlhšie obdobie.

Hoci očakávame ďalší rast ekonomickej aktivity, čo z ekonomického hľadiska hovorí o ďalšom poklese nezamestnanosti, tá vzhľadom na uvedené bariéry pravdepodobne nebude klesať tak svižne, ako sme boli svedkami v uplynulých mesiacoch,“ doplnil analytik Slovenskej sporiteľne.

Zamestnávanie cudzincov

K poklesu nezamestnanosti prispelo podľa analytika Dolniaka aj zamestnávanie cudzincov. V apríli firmy okrem domácich zdrojov siahali aj po pracovníkoch zo zahraničia. Za posledný mesiac si našlo prácu viac ako 2-tisíc cudzincov a celkovo ich počet opäť prekročil rekordnú hodnotu.

Počet voľných pracovných miest sa stabilizoval na vysokej úrovni, čo naznačuje, že dopyt po pracovnej sile ostáva naďalej vysoký. Počet nezamestnaných aj v apríli opäť mierne poklesol na rekordne nízku hodnotu. Počet pracujúcich cudzincov prekročil hranicu 105-tisíc. Rast voľných pracovných miest sa zastavil,“ uviedol analytik Národnej banky Slovenska Martin Dolniak.

Počet ľudí bez práce dosiahol v apríli hodnotu 166-tisíc osôb a bolo ich tak historicky najmenej za celé obdobie sledovania tejto štatistiky na Slovensku.

Viac k témam: analytik Slovenskej sporiteľne, Miera nezamestnanosti, Slovenská ekonomika, Trh práce, zamestnávanie cudzincov, Zamestnávatelia
Zdroj: SITA.sk – Miera nezamestnanosti klesla pod päť percent, trh práce však podľa analytika ostáva pod tlakom © SITA Všetky práva vyhradené.

21. mája 2024

Odporúčané články