Mazák vyhlásil ďalšie voľby na sudcu Všeobecného súdu EÚ, v minulosti neuspeli Procházka či Patakyová

396016_sudca 676x451.jpg

21.9.2021 (Webnoviny.sk) – Predseda súdnej rady Ján Mazák vyhlásil v poradí štvrté voľby kandidátov na sudcu a dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

Po tom, ako Súdnej rade SR oprávnené subjekty nedoručili žiaden návrh na kandidátov, Mazák zrušil voľby, ktoré sa mali konať dňa 13. októbra 2021.

Voľby v decembri

Voľby kandidátov na sudcu a dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie by sa mali konať 2. decembra tohto roku. Oprávnení navrhovatelia na predloženie kandidáta na tieto funkcie tak môžu spraviť najneskôr do 5. novembra 2021 do 15:00. Informovala o tom súdna rada na svojej internetovej stránke.

Požiadavky na kandidáta podľa práva európskej únie bude následne vyhodnocovať poradný súdny výbor. Posudzujú sa nielen právnické schopnosti kandidáta, ale tiež profesionálne skúsenosti, znalosť jazykov, schopnosť vykonávať funkciu sudcu a mravná pripravenosť.

Kandidáti boli neúspešní

Slovensko nedokáže obsadiť post dodatočného sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu od roku 2016. Naposledy poradný výbor Rady EÚ neodporučil Martinu Jánošikovú, ktorej chýbal dostatok rokov praxe vo vysokých sudcovských alebo právnických pozíciách. Na súd poslalo Slovensko okrem nej aj ďalších štyroch kandidátov, zakaždým však neúspešne.

Najprv neuspela Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Po nej neuspel ani expolitik Radoslav Procházka, ktorému poradný súdny výbor vyčítal nedostatočný morálny kredit. Ivan Rumana nepochodil pre slabú vedomosť o prejednávanej agende. Slovensko vyslalo aj Michala Kučeru, no ani jeho poradný výbor neodporučil. Slovensko je tak v počte neúspešných pokusov rekordérom. Teraz hrozí, že Slovensko nedokáže obsadiť ani post sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý by mal nahradiť súčasného sudcu Juraja Schwarcza. Tomu uplynie mandát 31. augusta 2022.

Viac k témam: sudca
Zdroj: Webnoviny.sk – Mazák vyhlásil ďalšie voľby na sudcu Všeobecného súdu EÚ, v minulosti neuspeli Procházka či Patakyová © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2021

Odporúčané články