Matrica SIAL® vyvinutá slovenskou spoločnosťou pre Fukushimu

BRATISLAVA 12. apríla (WBN/PR) – Spoločnosť Amec Foster Wheeler dnes oznámila, že jej inovatívna technológia vyvinutá na úpravu (solidifikáciu) rádioaktívneho odpadu bude používaná v rámci výskumného a vývojového programu pri výbere nových technológií pre havarovanú jadrovú elektráreň vo Fukušime.

Projekt realizovaný v spolupráci s japonskou spoločnosťou Fuji Electric je zameraný na aplikáciu matrice SIAL®, špeciálnej geopolymerizačnej technológie pre solidifikáciu rôznych rádioaktívnych odpadov. Táto unikátna a progresívna technológia bola vyvinutá na Slovensku, spoločnosťou Amec Foster Wheeler Nuclear Slovakia s.r.o.. Hodnota kontraktu nie je známa.

Výskum SIAL-u® sa bude orientovať na spracovanie rádioaktívnych kalov, ktoré vznikli počas poškodenia elektrárne pri zemetrasení a následnými cunami, v marci roku 2011.

Pavol Štuller, riaditeľ Amec Foster Wheeler Clean Energy Business pre Strednú & Východnú Európu povedal:

„Veríme, že SIAL® môže výrazne prispieť k obnove Fukušimy. Spoločne s našimi partnermi z Fuji Electric si ceníme poskytnutú podporu z Japan Atomic Energy Agency a pripravujeme spoločné riešenia, ktoré sú zamerané na bezpečné a efektívne nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi.

„Sme hrdí na to, že môžeme aplikovať našu inovatívnu, osvedčenú a nákladovo efektívnu technológiu, ktorá zefektívni komplikované vyraďovacie a sanačné programy v iných krajinách. Taktiež sa vytvárajú nové pracovné príležitosti, možnosti vzdelávania a ďalšieho výskumu a vývoja.”

Hiroshi Ozaki, Generálny riaditeľ pre jadrové elektrárne Fuji Electric, povedal:

„SIAL® bol úspešne použitý v komerčných elektrárňach v Európe. Fuji sa domnieva, že má veľký potenciál a želá si rozšíriť túto technológiu v Japonsku, spolu so spoločnosťou Amec Foster Wheeler.”

SIAL® technológia sa za posledných 20 rokov v Európe osvedčila ako úspešná v celej rade jadrových elektrární. Umožňuje rýchlu a jednoduchú transformáciu rádioaktívnych odpadov do omnoho bezpečnejšej formy, s ktorou je možné manipulovať, prepravovať ju a skladovať.

Táto technológia môže byť použitá pri nízkej, strednej a vysokej úrovni aktivity odpadov. Technológia SIAL® je lepšia ako cement, akumuluje podstatne väčšie množstvo odpadu do matrice, čím šetrí náklady na likvidáciu a konečné uloženie spracovaného odpadu. Čo sa týka pevnosti a vylúhovateľnosti, SIAL® má preukázateľne lepšie fyzikálne vlastnosti.

V roku 2010 Svetová asociácia prevádzkovateľov jadrových zariadení WANO ohodnotila SIAL® technológiu v Dukovanoch ako príklad najlepšej praxe.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články