Matovič: Nie som daňový podvodník, Fico je klamár

Igor Matovič pustil novinárom záznam vystúpenia poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej z roku 2010, ktorá o prevode regionPressu vravela poslancom v pléne NR SR.BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Predseda OĽaNO Igor Matovič odmietol všetky obvinenia, ktoré dnes voči nemu vzniesol premiér Robert Fico. Fico sa vyslovil, že Matovič je daňový podvodník a svoju firmu v roku 2008 predal tzv. bielemu koňovi. Matovič to označil za lož a premiéra za klamára. Fico podľa Matoviča klame vo všetkých veciach okolo predaja.

Premiér dnes konštatoval, že informácie zverejňuje až dnes, lebo doteraz o nich, „bohužiaľ“, nevedel. Matovič pustil novinárom záznam vystúpenia poslankyne Smeru Renáty Zmajkovičovej z roku 2010, ktorá o prevode regionPressu vravela poslancom v pléne národnej rady. „Vidíme, že Robert Fico je dobrý učeň Vladimíra Mečiara. Lož používa ako pracovnú metódu,“ konštatoval Matovič s tým, že Fico musel vedieť o predaji jeho firmy šesť rokov.

Odporúčame:

Fico obvinil Matoviča, že regionPress predal bielemu koňovi

Matovič má doklady z daňového úradu

Matovič dôrazne vylúčil, že by krátil dane alebo pri podnikaní inak podvádzal. Daňovú kontrolu, ktorú dnes spomínal Fico, mal Matovič vo firme asi tri roky, začala sa niekedy začiatkom roka 2006 a disponuje aj dokladmi z daňového úradu počas ministrovania Jána Počiatka, že všetky dane platil v poriadku a nedopustil sa krátenia daní. Rovnako má papier o platení daní za éry ministra financií Ivana Mikloša.

Líder obyčajných ľudí vysvetlil, že predaj, o ktorom dnes hovoril Fico, bol o vymáhaní pohľadávok zo starého obdobia. V roku 2005 prestal Matovič viesť regionPress ako živnostník, od roku 2006 začalo vydavateľstvo fungovať ako firma. Preto chcel už v roku 2006 predať podnik, ktorý viedol ako živnostník, keďže disponoval pohľadávkami v miliónoch korún.

Pre daňovú kontrolu sa tento predaj naťahoval a šanca vymôcť pohľadávky sa znižovala. Matovič preto v roku 2008 živnosť predal jednému zo svojich zamestnancov, ktorý chcel pohľadávky vymáhať. V predajnej zmluve Matovič podľa vlastných slov upozorňuje aj na to, že v podniku je daňová kontrola.

Líder OĽaNO ukáže všetky dokumenty

Odmena za predaj bola podľa Matoviča stanovená na jeden miliónov korún, pohľadávky boli niekoľkonásobne vyššie. 121 miliónov korún, ktoré Matovič pri predaji previedol z firemného účtu na svoj vlastný, boli podľa lídra OĽaNO zdanené peniaze, ktoré firma zarobila a patrili mu. Preto ich previedol na svoj účet. Ďalší milión korún, ktoré mal dostať, bola čistá odmena za predaj firmy. Podľa vlastných slov Matovič nakoniec tieto peniaze nedostal, pretože sa nepodarilo vymôcť žiadne pohľadávky. Rovnako Matovič nemá vedomosť o tom, že by od zmluvy o predaji odstúpil, ako uviedol Fico.

Predseda OĽaNO potvrdil pravosť dokladov, ktoré Fico predložil, odmietol však, že by chcel akokoľvek podvádzať. Na budúci týždeň Matovič verejnosti ukáže všetky dokumenty, ako platil dane, v akej výške a potvrdenia z daňového úradu o tom, že nemá žiadne dlhy a dane platí riadne. Na daniach Matovič podľa vlastných slov zaplatil najviac zo všetkých živnostníkov v Trnavskom kraji.

Fico podľa Matoviča využíva moc

„Po dnešku máme jednoznačný dôkaz, že Robert Fico politickú moc využíva na diskreditáciu svojho politického oponenta,“ zdôraznil Matovič s tým, že Fico čakal šesť rokov, kým informácie o predaji zverejnil. Podľa predsedu OĽaNO ide o premiérovu zúfalú snahu odvrátiť pozornosť od problémov, ktoré trápia Slovensko. Fico podľa Matoviča ponižuje a zastrašuje zdravotné sestry, učiteľov i biskupa, ktorý mal odvahu povedať pravdu. „Ficovi ide o systematickú snahu zlikvidovať mňa ako politického oponenta,“ uzavrel.

„Igor Matovič potvrdil pravosť dôkazov predložených predsedom vlády. Týmto priznal fiktívnu operáciu, ktorou v roku 2008, deň pred daňovou kontrolou, previedol svoju firmu na bieleho koňa s jediným cieľom – zbaviť sa účtovníctva. Sám seba usvedčil v priamom prenose, že je podvodník. Obhajoval sa dokumentmi z daňových kontrol, ktoré vraj majú vyvrátiť podozrenia voči jeho osobe. Predseda vlády SR už na nasledujúcej tlačovej besede ukáže, ako si Igor Matovič tieto dokumenty vybavil,“ reagovala premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2016

Odporúčané články