Na obnovu pamiatok dáva rezort kultúry z rozpočtu aj z európskych zdrojov ročne 10 až 20 miliónov eur, táto suma by sa však mala podľa ministra kultúry Mareka Maďariča ešte zvýšiť, keďže výraznejšia obnova pamiatok by Slovensku pomohla i ekonomicky.
BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Obnova pamiatok, kultúrneho dedičstva je veľmi potrebná, no je to beh na dlhé trate, upozorňuje na to minister kultúry Marek Maďarič. Šéf rezortu kultúry si uvedomuje, že práve tento aspekt činnosti ministerstva kultúry verejnosť veľmi vníma. „Vidia, že niečo chátra, takisto vidia, že niečo je obnovené. Je to beh na dlhé trate. Jednak z toho dôvodu, že tých pamiatok máme veľmi veľa a každá obnova historickej pamiatky vyžaduje obrovské množstvo práce, obrovské množstvo prostriedkov a samozrejme nemáme k dispozícii toľko, koľko by sme potrebovali,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister kultúry.
Nie za všetko však podľa neho zodpovedá štát. „Niekedy sú aj problémy s vlastníkmi, ktorí sa nedostatočne starajú, niektorí zas objektívne nemajú prostriedky. Iní možno len špekulovali, kúpili niečo za euro a nechávajú to padnúť.“ Na obnovu pamiatok sa dá pozerať nielen negativisticky, ale aj optimisticky, myslí si M. Maďarič. „Nájdete na Slovensku pamiatky, ktoré naozaj chátrajú a je to smutný pohľad. Keď sa sústredíte práve na to, tak sa vám zdá všetko katastrofálne, ale potom sa môžete pozrieť aj na to, čo sa obnovuje systematicky a nie je toho málo. To zas človeku dodá optimizmus,“ konštatoval.
Minister kultúry sa na sklonku svojho druhého funkčného obdobia snaží podľa vlastných slov pozerať na túto oblasť kultúry z lepšej stránky. „Systematická obnova s tými málo prostriedkami, ktoré máme sa deje už niekoľko období za sebou.“ Pripomenul, že ministerstvo kultúry dlhoročne poskytuje peniaze z grantového systému Obnovme si svoj dom., v roku 2015 sa v tomto programe rozdelilo 5,8 mil. eur, s rovnakou sumou sa počíta aj pre rok 2016. Svoju úlohu má aj Pamiatkový úrad SR, ktorý medzi iným dozerá na rekonštrukcie pamiatok a vyhlasuje objekty na pamiatky. Ministerstvo a pamiatkový úrad sa spoločne sústreďujú hlavne na lokality na Zozname svetového dedičstva UNESCO, na ďalšie veľmi významné stavby alebo lokality, ako je Spišský hrad či Banská Štiavnica.
Ministerstvu sa napríklad podarilo mimo dotačného programu získať približne milión eur na obnovu najstarších a najvzácnejších častí Spišského hradu – Románskeho paláca a Kapitánskeho domu. Románsky palác je jednou z najstarších častí Spišského hradu, ale i na Slovensku a širšom okolí. Svoju podobu nezmenil od 13. storočia, kedy bol postavený. Spišský hrad bude podľa ministra Mareka Maďariča ešte vyžadovať obrovské množstvo peňazí. Rovnako aj hrad Krásna Hôrka, ktorý sa vďaka 8-miliónovej poistke podarilo zastrešiť a tým i zachrániť. Potrebné však budú ďalšie milióny eur na zreštaurovanie všetkých objektov. Ministerstvo zároveň v novembri oznámilo, že plánuje začiatkom roka 2016 spustiť dlho očakávanú rekonštrukciu sídla Slovenskej národnej galérie v Bratislave. „Krok za krokom Slovensko sa aj z tohto hľadiska dvíha,“ dodal s miernym optimizmom v rozhovore pre SITA M. Maďarič. Verí, že najbližšie funkčné obdobie ministra kultúry, či už ním bude on, alebo niekto nový, bude venované práve obnove pamiatok.
Okrem prostriedkov z dotačného programu Obnovme si svoj dom idú do obnovy pamiatok aj prostriedky, ktoré ministerstvo kultúry dáva svojim inštitúciám, napríklad z Regionálneho operačného programu. Z európskych zdrojov sa obnovil Solivar v Prešove, budova Múzea Andreja Kmeťa v Martine. Spolu je to teda podľa Maďariča viac, „cez desať, možno do 20 miliónov eur“. Aj tak to však treba ešte znásobiť, potom to bude naozaj viditeľné a podarí sa nám naozaj dotiahnuť významné pamiatky, ktoré, naozaj, viaceré sú v havarijnom stave“. Pritom obnova pamiatok nie je podľa Maďariča „len otázka našej kultúrnosti, ale obnovené pamiatky môžu svojim spôsobom byť veľmi užitočné aj ekonomicky, napríklad ako súčasť cestovného ruchu“.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
25. decembra 2015