Lubitzovi odporúčali, aby nastúpil na psychiatrickú liečbu

Pri úmyselnej havárii, spôsobenej kopilotom Andreasom Lubitzom 24. marca 2015, zahynulo všetkých 150 osôb na palube lietadla spoločnosti Germanwings.Paríž 13. marca (WebNoviny.sk) – Francúzski vyšetrovania vyzvali na zavedenie nových predpisov týkajúcich sa lekárskeho monitorovania pilotov po tom, ako z dnes zverejnenej konečnej správy vyplynulo, že kopilotovi tragického letu 9525 Andreasovi Lubitzovi niekoľkí lekári odporučili nastúpiť na psychiatrickú liečbu.

Stalo sa tak pritom iba dva týždne predtým, ako Lubitz naviedol Airbus A320 do svahu Francúzskych Álp, čím spáchal samovraždu a zároveň vraždu ďalších 149 osôb na palube lietadla smerujúceho z Barcelony do Düsseldorfu.

Francúzsky Úrad vyšetrovania a analýzy pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) ďalej uviedol, že je treba zaviesť predpisy, na základe ktorých budú musieť lekári informovať príslušné úrady. Vyšetrovatelia zároveň požadujú, aby sa stanovili smernice na monitorovanie stavu pilotov, ktorí užívajú antidepresíva, píše agentúra DPA.

Obrazom: V Alpách havaroval Airbus so 150 ľuďmi na palube

V konečnej správe sa totiž uvádza, že lekári, ktorí odporučili Lubitzovi psychiatrickú liečbu, neinformovali leteckú spoločnosť Germanwings o stave jeho duševného zdravia.

Podľa BEA proces udeľovania pilotnej licencie nedokázal odhaliť riziká spojené s Lubitzovým zdravotným stavom. BEA na základe údajov získaných z čiernej skrinky havarovaného lietadla tvrdí, že Lubitz sa sám zamkol v kokpite a úmyselne narazil so strojom do svahu hory.

Vyšetrovatelia objavili dôkazy o tom, že si Lubitz krátko pred týmto incidentom na internete zisťoval spôsoby samovraždy a údaje o mechanizme uzamykania dvier kokpitu, pričom niekoľko uplynulých rokov bojoval s depresiami.

Mnohé letecké spoločnosti po týchto udalostiach pristúpili k bezpečnostným opatreniam a vyžadujú, aby počas celého letu boli v kokpite najmenej dve osoby, pripomína agentúra AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. marca 2016

Odporúčané články