Lídri strán rokujú o vláde, takto by sa mohli rozdeliť posty

Lídri Smeru, Siete, SNS a Mosta-Híd už niekoľko hodín rokujú o zostavení vlády.BRATISLAVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Strany Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť prerokovali za necelé štyri hodiny na úrade vlády štyri z ôsmich okruhov programových priorít možnej budúcej vlády.

Šéf tlačového oddelenia úradu vlády Erik Tomáš informoval, že v pondelok chcú uzavrieť všetky programové priority možnej budúcej vlády a kompletný návrh programových priorít by mali lídri Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete podpísať v utorok 15. marca.

Po skončení rokovania o programových prioritách sa lídri strán postavia pred novinárov, aby ich informovali o záveroch stretnutia. Rokovanie delegácií pod vedením predsedov Smeru-SD, SNS, Most-Híd a Sieť inicioval premiér Robert Fico, ktorého prezident Andrej Kiska poveril zostavovaním nového kabinetu.

PARLAMENTNÉ VOĽBY

Obrazom: Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení

Ak zostane aj v tomto volebnom období pätnásťčlenný kabinet, Smer-SD by mal v ňom nominovať sedem členov vlády, po troch by mali navrhnúť SNS a Most-Híd a dvoch Sieť. Podľa informácií agentúry SITA trvá Smer-SD na tom, že okrem postu premiéra obsadí aj pozície ministrov vnútra a financií. Na týchto miestach by mali zostať Robert Kaliňák a Peter Kažimír. Smeru by mal pripadnúť aj rezort zahraničia, ktorý by mal viesť súčasný minister Miroslav Lajčák. Marek Maďarič už pred voľbami avizoval, že si vie ťažko predstaviť ďalšie pôsobenie na ministerstve kultúry. Je možné, že obsadí inú funkciu vo vláde alebo v parlamente.

SNS by mal pripadnúť rezort obrany. Národniari majú záujem aj o jeden z ekonomických rezortov. Rovnako aj Most-Híd. Národniari a Most-Híd by si tak mali rozdeliť medzi sebou posty ministrov hospodárstva a dopravy. Strana Bélu Bugára by na tento post nominovala Ivana Švejnu.

Podľa niektorých informácií má SNS záujem o kreslo predsedu parlamentu. Mal by ním byť predseda strany Andrej Danko. Ak by vznikla takáto dohoda, súčasný šéf NR SR Peter Pellegrini by sa mal vrátiť na ministerstvo školstva. V hre o predsedu zákonodarného zboru je aj meno ministra Maďariča. Ak vznikne nová vládna koalícia, okrem predsedu parlamentu by obsadila aj tri kreslá podpredsedov. Jeden podpredseda NR SR by bol z opozície. V skončenom volebnom období mala opozícia dve miesta podpredsedov.

VÝSLEDKY PARLAMENTNÝCH VOLIEB

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

TAKTO PREBIEHALI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Rokovania o novej vláde:

Bugár v liste vysvetľuje rokovania so Smerom a SNS

Beblavý nevylučoval spoluprácu so Smerom, zmenil však názor

Igor Matovič vyzval na konanie predčasných volieb

Most-Híd má podmienky, inak do vlády s Ficom nevstúpi

Sulík to povedal narovinu. Je ešte šanca na pravicovú vládu?

Matovič: Vláda Smeru, SNS, Mostu a Siete bola dohodnutá

Danko: Voliči SNS pochopia spojenie so Smerom a Mostom

Procházka hovoril s Ficom, rokovať o vláde bude aj Sieť

Bugár sa stretol s Ficom, rokovania o vláde budú pokračovať

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. marca 2016

Odporúčané články