Láska je naša zbraň proti násiliu, vyhlásil pápež František

Počas bohoslužby na Veľký piatok František povedal, že vyznávači náboženstiev páchajúci akty fundamentalizmu alebo terorizmu znevažujú meno Boha. Vatikán 27. marca (WebNoviny.sk) – Pápež František vyzval v nedeľu vo svojom tradičnom veľkonočnom posolstve na použitie „zbraní lásky“ v boji proti zlu, ktoré sa prejavuje v podobe „slepého a krutého násilia“. V rámci omše na vatikánskom Námestí svätého Petra, ktorá bola oslavou Ježišovho zmŕtvychvstania, hovoril okrem násilia taktiež o nespravodlivosti a hrozbám voči mieru v mnohých častiach sveta, informuje agentúra Reuters.

„Nech nás (vzkriesený Ježiš) na tento veľkonočný sviatok priblíži k obetiam terorizmu, tejto slepej a krutej podoby násilia, ktorou sa naďalej prelieva krv v rôznych častiach sveta,“ povedal pápež z balkóna Baziliky svätého Petra necelý týždeň po útokoch teroristov v Bruseli. Okrem udalostí v Belgicku z 22. marca poukázal taktiež na podobné útoky v Turecku, Nigérii, Čade, Kamerune, na Pobreží Slonoviny a v Iraku.

„Zbraňami lásky Boh porazil sebectvo a smrť,“ pripomenul pápež vo svojom posolstve Urbi et orbi (Mestu a svetu). Na veľkonočnej omši vo Vatikáne sa tento rok opäť zúčastnili desaťtisíce ľudí, ktorých vzhľadom na obavy z terorizmu podrobovali prísnym bezpečnostným kontrolám. František (79) opakovane odsúdil teroristické útoky v Bruseli aj v uplynulých dňoch. Počas bohoslužby na Veľký piatok povedal, že vyznávači náboženstiev páchajúci akty fundamentalizmu alebo terorizmu znevažujú meno Boha. Medzi veriacimi na dnešnej omši vo Vatikáne boli aj bývalý kráľ a kráľovná Belgicka – Albert II. a Paola, ktorá pochádza z Talianska.

V iných častiach svojho posolstva František vyjadril nádej, že najnovšie rokovania prinesú riešenie konfliktu v Sýrii a podarí sa tak ukončiť „smutnú stopu skazy, smrti, pohŕdania humanitárnym právom a rozpadu občianskej súdržnosti“. Vyzval tiež Európanov, aby „nezabúdali na mužov a ženy hľadajúcich lepšiu budúcnosť a čoraz početnejší zástup migrantov a utečencov, vrátane mnohých detí, unikajúcich pred vojnou, hladom, chudobou a sociálnou nespravodlivosťou“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. marca 2016

Odporúčané články