Krajské voľby sú prepadákom pre Smer-SD a úspechom pre opozíciu, tvrdí politický analytik

353271_smer sd 640x420.jpg

BRATISLAVA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Z pohľadu zvolených predsedov samosprávnych krajov sú krajské voľby pre Smer-SD prepadákom a pre opozíciu úspechom, pre agentúru SITA to povedal politický analytik Ján Baránek.

Smeru podľa Baránka nepomohla ani účelová zmena voľby predsedov krajov z dvojkolovej na jednokolovú, ktorá len zbytočne a nesystémovo znížila legitimitu županov, lebo župan zvolený v 2. kole mal väčšiu váhu. „Demokracia nefunguje tak, že sa zákony menia účelovo podľa aktuálnej situácie,“ konštatoval Baránek.

Odporúčame:
Online: Slováci rozhodli o županoch, niektoré volebné miestnosti zostali otvorené aj po 22:00

Analytik poukázal na masívny úspech opozície v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Situácia v jednotlivých krajoch sa však môže meniť podľa zloženia krajských zastupiteľstiev. Dobré podľa Baránka je, že sa nenaplnili obavy z Ľudovej strany Naše Slovensko v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, kde nevyhrali v boji o post predsedu kraja Marian Kotleba a Milan Uhrík.

V Banskobystrickom kraji tomu výrazne pomohla vysoká účasť voličov, ktorá dosiahla 40,29 percenta. Netreba sa však upokojovať, lebo Marian Kotleba získal 23,31 percenta hlasov voličov a má druhé miesto po tom, ako sa proti nemu spojili viaceré strany.

To sa však nemôže zopakovať v parlamentných voľbách, tie majú totiž pomerný volebný systém. V krajských voľbách je väčšinový volebný systém a predsedom sa stáva ten kandidát, ktorý získa najviac hlasov.

Viac k témam: Ján Baránek, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajské voľby sú prepadákom pre Smer-SD a úspechom pre opozíciu, tvrdí politický analytik © SITA Všetky práva vyhradené.

5. novembra 2017

Odporúčané články