Kotlebom cenzurovaní divadelníci hosťujú po celom Slovensku

Súbor Jána Chalupku mesta Brezno a ich predstavenie Kováči uvidia diváci v Bratislave, Trenčíne, Žiline, Novom Meste nad Váhom i Medzibrode, podporu im vyjadril aj prezident Andrej Kiska.BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Solidaritu breznianskym divadelníkom a podporu nielen umeleckej slobode vyjadria divadelné scény v Bratislave, Trenčíne a Žiline, ku ktorým sa pripája množstvo ďalších iniciatív a výziev. Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno a ich predstavenie Kováči, ktoré 14. marca v Brezne prerušil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba, uvedie už v utorok 22. marca o 19:30 bratislavský A4 – priestor súčasnej kultúry a v ňom pôsobiace Divadlo SkRAT.

Odporúčame:

Kiskov jasný odkaz Kotlebovi, reaguje na divadelný incident

Alternatívna umelecká scéna sídliaca v budove YMCA na Karpatskej ulici v hlavnom meste má už lístky na inscenáciu hry srbského autora Miloša Nikoliča vypredané. Vzhľadom na kapacitné možnosti sa však bude naživo prenášať do vedľajšej Kaviarne A4. Pred predstavením sa od 18:00 uskutoční verejná diskusia KU.BA Talks 4 na tému „Je po voľbách, zvykneme si?“ Jej hosťami budú Zora Jaurová, Andrej Zmeček a Damas Gruska, agentúru SITA o tom informovali z A4 a Divadla SkRAT.

Divadelný súbor má vyše 90-ročnú tradíciu

Solidaritu a podporu kolegom z Brezna vyjadruje aj trenčianske Divadlo Kolomaž, ktoré pôsobí v kine Hviezda. Ako pre agentúru SITA povedal Kamil Bystrický, štatutárny zástupca občianskeho združenia Kolomaž a spoluorganizátor hosťovania Divadelného súboru Jana Chalupku z Brezna v Trenčíne, predstavenie Kováči uvedú 11. apríla o 18:00 s podtitulom „bez cenzúry“. Lístky naň sú ešte dostupné a rezervovať sa dajú cez link http://klubluc.sk/divadlo/program.htm.

Ešte pred hosťovaním v Trenčíne sa Kováči budú dať vidieť na regionálnej prehliadke činoherného divadla dospelých z okresov Banská Bystrica a Brezno – Tajovského divadelných dňoch v obci Medzibrod (9. apríla o 19:00) a na festivale Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom (10. apríla o 18:00).

V závere budúceho mesiaca, 27. apríla, uvedie Kováčov Mestské divadlo Žilina. Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ Mestského divadla Žilina Anton Šulík, Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno s vyše 90-ročnou tradíciou dobre poznajú a „je to skvelý súbor, za ktorým stojí množstvo profesionálov“.

Titul o kováčskej dielni v Nemecku, kde sa desiatky rokov po vojne stretajú traja kováči, bývalí vojaci – Nemec, Srb a Rus – bude mať v Žiline hneď tri reprízy. Najskôr, o 11:00 a 13:00 sú v pláne dve predstavenia pre školy a o 19:00 uvedú inscenáciu pre verejnosť. Lístky na Kováčov v Žiline s podtitulom „Dohráme do konca!“ sa dajú rezervovať na http://www.divadlozilina.eu/kalendar/2016/04/. Hosťovania breznianskych divadelníkov možno sledovať aj cez ich webstránku http://www.dsjchbrezno.sk.

Na Kotlebovu cenzúru hry reagovalo Slovenské národné divadlo aj prezident Kiska

Banskobystrický župan a poslanec Národnej rady SR Marian Kotleba 14. marca v Brezne prerušil divadelné predstavenie súboru Jána Chalupku Kováči.

Vo vyhlásení, ktoré k dôvodom prerušenia inscenácie poskytla agentúre SITA hovorkyňa banskobystrického kraja Michaela Piliarová, sa uvádza, že „v predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako: ‚nakopať riť‘, ‚rozbiť papuľu‘ alebo ‚kurva‘. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, keď sa začalo hovoriť o ‚srbských hovnách‘ a ‚slovanských lajnách‘. V tejto chvíli sa predseda BBSK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. ‚židovské hovná‘, alebo ‚cigánske lajná‘, tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BBSK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví. V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia,“ píše sa vo vyhlásení.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = „//connect.facebook.net/sk_SK/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3“; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));NEPRÍPUSTNÉ KONANIENie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní. A mnohým…Posted by Andrej Kiska on 16. marec 2016

Na Kotlebovu cenzúru hry reagoval 16. marca prezident Andrej Kiska na svojej facebookovej stránke. Podľa hlavy štátu, nie každá divadelná hra nám musí vyhovovať, nie z každého filmu odchádzame z kina spokojní.

Každý si môže slobodne vybrať, čo vyhovuje jeho vkusu, kritizovať, čo sa mu nepáči a chváliť to, z čoho je nadšený. „Ale je neprípustné, aby niekto ako pán Kotleba z pozície moci prerušil a zakázal pokračovať v divadelnom predstavení. A dokonca podával trestné oznámenie na divadelníkov pre obsah divadelnej hry. To je konanie za hranicou slušnej a slobodnej spoločnosti,“ napísal prezident.

Andrej Kiska o celej veci hovoril aj so šéfom Divadelného súboru J. Chalupku v Brezne Gabrielom Obernauerom. V závere svojho stanoviska vyjadril presvedčenie, že sa nájde spôsob, ako zreteľne a jednoznačne vyjadriť podporu divadelníkom z Brezna, ale aj princípom slobodnej a otvorenej spoločnosti.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = „//connect.facebook.net/sk_SK/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3“; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‚script‘, ‚facebook-jssdk‘));VYJADRENIE BBSK K ZASTAVENIU DIVADELNÉHO PREDSTAVENIADivadelné vystúpenie Kováči v podaní Divadelného súboru Jána…Posted by Banskobystrický samosprávny kraj on 16. marec 2016

„Znepokojenie“ nad nástupom extrémizmu a nárastom agresívnych a antidemokratických reakcií predstaviteľov krajnej pravice vyjadrilo v piatok 18. marca Slovenské národné divadlo (SND).

Vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísal generálny riaditeľ SND Marián Chudovský, riaditeľ Činohry SND Roman Polák, riaditeľ Opery SND Slavomír Jakubek, riaditeľ Baletu SND Jozef Dolinský, riaditeľ Umelecko-dekoračných dielní SND Jaroslav Valek a riaditeľ centra marketingu divadla Daniel Rabina, národné divadlo pripomína, že počas volebného boja sa nezúčastňovalo na žiadnych politických podujatiach, nedávalo žiadne vyhlásenia ani nepodporovalo nijaké politické strany, lebo si ctí postavenie nepolitickej kultúrnej inštitúcie.

„Situácia po voľbách nás však núti vyjadriť sa k niektorým procesom v našej spoločnosti.“ Od budúceho ministra kultúry SND očakáva odsúdenie fašizmu a komunizmu, výraznú podporu projektov zameraných na podporu demokracie, projektov o tragédii holokaustu či projektov, ktoré provokujú ku kritickému mysleniu o autoritatívnych prvkoch v súčasnej spoločnosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. marca 2016

Odporúčané články