Kollárovci navrhujú exekučnú amnestiu, má byť neopakovateľná

Podľa Borisa Kollára by mali ľudia platiť iba svoje skutočné dlhy.BRATISLAVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Každý si musí svoj dlh zaplatiť, ale je neprípustné, keď má niekto po desiatich rokoch miesto 400-eurového dlhu v Sociálnej poisťovni nedoplatok 4200 eur. Povedal to na tlačovej besede líder hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Odporúčame:

Dobrá správa pre živnostníkov, paušálne výdavky sa zvýšia

Chcú umožniť, aby boli ľuďom odpustené trovy

Podľa predkladateľov návrhu na vydanie zákona o upustení od vymáhania pohľadávok štátu a finančných inštitúcií z hnutia Sme rodina – Boris Kollár je na Slovensku v exekúcii asi milión občanov. „Vytvorili sme si tu po 27 rokoch armádu finančných otrokov, vystriedalo sa tu veľa vlád, nikto nemyslel na ľudí,“ povedal Kollár.

„Keď vieme oddlžiť banky, oligarchov, je našou povinnosťou oddlžiť aj bežných ľudí,“ dodal. Podľa neho si každý človek musí svoje reálne dlhy voči Sociálnej či zdravotnej poisťovni zaplatiť. Avšak zákonom chce umožniť, aby boli ľuďom odpustené trovy, ktoré si inštitúcie priratúvajú k dlhu.

Amnestia má byť časovo ohraničená a neopakovateľná

Štát by mal vedieť podľa hnutia oddlžiť svojich občanov. Podľa poslanca Milana Krajniaka by takúto amnestiu mali dostať ľudia, avšak len výnimočne, teda len raz, aby nedochádzalo k zneužívaniu zákona. „Amnestia je časovo ohraničená a neopakovateľná,“ povedal poslanec Peter Pčolinský.

Poslanci tento návrh zákona prerokujú ešte počas prebiehajúcej deviatej schôdze. Cieľom ich návrhu zákona je vytvoriť podmienky na upustenie od vymáhania pohľadávok štátu a finančných inštitúcií voči občanom Slovenskej republiky, ktoré vznikli od 1. januára 1993 do 31. decembra 2016.

Upustiť od vymáhania by však bolo možné za podmienky, že občan uhradí svoj dlh voči správcovi pohľadávky alebo finančnej inštitúcii do 30. apríla 2017. Po zaplatení dlhu mu budú odpustené úroky z omeškania a poplatky a správca pohľadávky podá návrh na zastavenie exekúcie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. septembra 2016

Odporúčané články