Kollár spochybnil ručenie Procházku za úvery v banke

Podľa Borisa Kollára za Radoslavom Procházkom niekto stojí.BRATISLAVA 21. januára (WebNoviny.sk) – Boris Kollár, líder strany Sme rodina – Boris Kollár, vo štvrtok spochybnil ručenie predsedu strany Sieť Radoslava Procházku za úver z českej Fio banky. Ako na tlačovej besede pripomenul, v novembri Procházka povedal, že si zobral úver, ktorý garantuje celým svojím majetkom a volebnými preferenciami a výsledkom vo voľbách.

Odporúčame:

Kandidátky – parlamentné voľby 2016

Kollár upozornil, že podľa katastra nehnuteľností však v prospech Fio banky nie je žiadna vinkulácia Procházkovho majetku. „Je to prvé klamstvo Radoslava Procházku. Neručí celým svojím majetkom,“ vyhlásil Kollár.

Pýtali sa aj na preferencie Smeru

Kollár bol v utorok s Petrom Pčolinským v Prahe, aby zistili možnosti poskytnutia úveru pre jeho stranu od Fio banky. Kollár si vypočítal, že podľa preferencií v prieskumoch verejnej mienky si mohol podľa prepočtu Procházkovho úveru žiadať úver 500 000 eur.

„Predstavitelia banky nám povedali, že je potrebná istá forma zabezpečenia mimo pohľadávky zo štátu. Nemusí to byť štatutár strany. Môže to byť niekto, koho nie je vidieť, ale ovláda tú stranu,“ uviedol.

Podľa Kollára sa pýtali aj na preferencie Smeru-SD, či by dostali úver vo výške súčasných preferencií okolo 40 percent. Odpoveď bankárov podľa neho bola, že na samotné preferencie úver neposkytujú. „Procházka úver negarantuje ani celým svojím majetkom, ani preferenciami. Ďalšie klamstvo Radoslava Procházku. Radoslav Procházka je niekým ovládaný,“ vyhlásil Kollár.

Prvú pôžičku 800-tisíc eur si strana Sieť vzala v septembri 2014

Prvú pôžičku 800-tisíc eur si strana Sieť vzala v septembri 2014. Platiť z nej chcela svoje fungovanie aj volebné kampane. Predseda strany Procházka ručil vlastnými pozemkami, ktoré sa nachádzajú mimo obcí v okresoch Liptovský Mikuláš a Komárno.

V roku 2015 strana rozšírila úver o ďalší milión, ktorý používa hlavne na financovanie predvolebnej kampane. Išlo o dodatok k pôvodnej zmluve, ktorým sa navýšila suma úveru. Tá je teraz 1,8 milióna eur. Banka má v zálohe tie isté pozemky.

Radoslav Procházka ako štatutárny zástupca strany ručí svojimi nehnuteľnosťami, ktoré sa nachádzajú vo Vyšnej Boci v okrese Liptovský Mikuláš a Bátorových Kosihách v okrese Komárno. Okrem toho strana úver kryje príspevkom od štátu, ktorý ešte len dostane po budúcoročných parlamentných voľbách. Jeho výška bude závisieť od zisku hlasov.

Financovanie strany Sieť je podľa hovorkyne strany Karolíny Duckej čisté a pod najväčšou verejnou kontrolou, aká je možná. „Cieľom nášho úsilia nie je šíriť bludy o iných, ale predstaviť ľuďom plán, ktorý zvýši kvalitu ich života. Šírenie bludov prenechávame tým, ktorí žiadny takýto plán nemajú,“ povedala pre agentúru SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2016

Odporúčané články