Koalícia podľa Lipšica nerešpektuje pomery v parlamente

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý plénu predniesol žiadosť, aby ho preradili zo zahraničného výboru do výboru pre financie a rozpočet.

BRATISLAVA 23. marca (WebNoviny.sk) – Vládna koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podľa poslanca za OĽaNO-NOVA Daniela Lipšica pri zložení parlamentných výborov nerešpektuje rozloženie síl v Národnej rade SR.

Lipšic ako príklad spomenul brannobezpečnostný výbor, ktorý považuje za kľúčový pri riešení káuz a korupčného konania.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

V predchádzajúcom volebnom období, keď mal vládny Smer-SD v parlamente podporu 83 poslancov, bolo zloženie brannobezpečnostného výboru v pomere 7:6 medzi koaličnými a opozičnými poslancami. Teraz má nová štvorkoalícia nižšiu podporu, a to 81 zákonodarcov, ale zloženie brannobezpečnostného výboru by malo byť 7:5 medzi koalíciou a opozíciou.

Obrazom: Ustanovujúca schôdza parlamentu – poslanci zložili sľub

Táto super väčšina pre koalíciu v brannobezpečnostnom výbore nezodpovedá pomerom síl v pléne národnej rady. Považujem to za neakceptovateľné a za návrat do dôb mečiarizmu,“ povedal v pléne Lipšic. Poslancom navrhol, aby brannobezpečnostný výbor pôsobil ako predtým, teda so siedmimi vládnymi a šiestimi opozičnými poslancami. Podľa Lipšicovho návrhu by mal poslanec za OĽaNO-NOVA Gábor Grendel posilniť brannobezpečnostný výbor, súčasne by odišiel z výboru pre verejnú správu.

Lipšicovmu návrhu vyjadril podporu poslanec za SaS Ľubomír Galko či poslanec za OĽaNO Igor Matovič.

Odporúčame:

Danko je predsedom parlamentu, Kotlebov návrh neprešiel

Pozrite si nových poslancov, v parlamente zložili sľub

Fico oznámil mená ministrov, zdravotníctvo povedie Drucker

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali koaličnú dohodu

Strany si rozdelili výbory, opozícia ich bude mať osem

Poslanec Kotlebovej ĽSNS prišiel do parlamentu so zbraňou

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý plénu predniesol žiadosť, aby ho preradili zo zahraničného výboru do výboru pre financie a rozpočet. Beblavý argumentoval, že chce pracovať v oblasti, ktorej sa dlhodobo venuje. S podporou v pléne postupne oslovil viacerých parlamentných kolegov, s ktorými v minulosti spolupracoval.
Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Sieť) pripomenul, že Sieť nechcela rozhodovať o zaradení troch poslancov – Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej a Simony Petrík do výborov, keďže títo vystúpili zo strany. Predseda parlamentu Peter Pellegrini podľa Hrnčiara však konštatoval, že do parlamentu sa dostali za stranu Sieť a tak o ich zaradení musí rozhodnúť strana Sieť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. marca 2016

Odporúčané články