Kluby chcú menej účastníkov najvyššej súťaže aj II. ligy

Šéf ÚLK pripustil, že aktuálna je aj zmena hracieho formátu Fortuna ligy.BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – K najzaujímavejším bodom piatkovej konferencie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) bude nepochybne patriť návrh na reorganizáciu II. ligy mužov (Doxxbet liga).

„Kluby najvyššej súťaže Fortuna ligy si utvorili pracovnú skupinu zloženú z odborníkov, ktorá mala dve dlhé stretnutia. Z týchto rokovaní vzišli optimálne návrhy, kde sme zmeny v jednotlivých súťažiach plánovali v istých časových horizontoch. Našou ambíciou je zúžiť počet členov Fortuna ligy, ale aj druhej ligy, utvoriť športovo spravodlivý systém, keďže terajší trojkolový model (dovedna 33 kôl vo Fortuna lige, pozn.) nie je ideálny. Samozrejme, že máme svoj pohľad aj na nižšie súťaže, ale tie sú v kompetencii regionálnych zväzov. My sme stanovisko profesionálneho futbalu prezentovali na rokovaní pracovnej skupiny SFZ s čiastkovým úspechom,“ citovala oficiálna internetová stránka najvyššej slovenskej súťaže slová prezidenta Únie ligových klubov (ÚLK) Ivana Kozáka, ktorý na margo druhej ligy poznamenal: „V nej určite súhlasíme s celoslovenským formátom, veď profesionálny futbal s rozdelením na dve ligy nesúhlasil ani pri poslednej reorganizácii. Kvalitná druhá liga musí pripraviť nováčika pre Fortuna ligu tak, aby dokázal zvládnuť náročnejšie športové, infraštruktúrne, ale aj marketingové požiadavky. Profesionálny futbal bude podporovať celoslovenský model II. ligy so 16 účastníkmi, pričom perspektívne si myslíme, že počet účastníkov prvej aj druhej ligy by sa mal zužovať a ustáliť na rovnakom počte v oboch súťažiach.“

Šéf ÚLK ako riadiaceho orgánu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže pripustil, že aktuálna je aj zmena hracieho formátu Fortuna ligy. „Určite áno. Súčasný model označila pracovná skupina za športovo nespravodlivý. Preto uvažujeme, po zúžení druhej ligy, o zavedení systému, kde sa odohrá dvojkolová základná časť a následne príde na rad skupina o titul, resp. európske poháre a skupina o zotrvanie. V ostatnej sezóne sme videli, že reálne o majstra a európske poháre bojovalo šesť mužstiev, čiže táto časť by bola určite atraktívna. V skupine o zotrvanie by sme radi zaviedli model barážového dvojzápasu predposledného tímu s druhým tímom II. ligy. Utvoríme tak väčší záujem o druhú priečku v druhej lige, a zároveň aj v skupine o zotrvanie v najvyššej slovenskej súťaži bude o čo hrať,“ uviedol Ivan Kozák.

Nový ročník Fortuna ligy 2016/2017 sa začne 16. júla. „Pre fanúšikov pripravujeme spolu s partnermi viacero projektov, medzi nimi aj taký, ktorý sa počas sezóny objaví v každom fortunaligovom meste. Zatiaľ by som ich nerád konkretizoval. Takisto pracujeme na niekoľkých projektoch, ktoré súvisia s vyššou prezentáciou súťaže, či už v online alebo offline prostredí. Chceme utvoriť opäť o niečo atraktívnejšiu slovenskú ligu, ktorá bude dostupná pre fanúšikov čoraz viac. Našou odmenou je zvýšená návštevnosť na štadiónoch, to je základný cieľ. Ruka v ruke s tým ide samozrejme aj zvýšenie celkového záujmu a televíznej sledovanosti,“ dodal prezident ÚLK.

Ako je známe, na vlaňajšej júnovej konferencii Slovenského futbalového zväzu v Žiline neschválili delegáti reorganizáciu republikových súťaží od ročníka 2015/2016. V sezóne 2016/2017 malo podľa vlani neschváleného návrhu hrať najvyššiu slovenskú súťaž desať mužstiev a jedno zostúpiť. V Doxxbet II. lige sa po redukcii z 24 mužstiev na 18 po ročníku 2015/2016 malo v sezóne 2016/2017 predstaviť osemnásť tímov, štyri zostúpiť – v ročníku 2017/2018 by hralo II. ligu 16 mužstiev. V súťažnom ročníku 2017/2018 malo figurovať v elitnej súťaži na Slovensku desať klubov (1 zostup, možná baráž), v druhej lige šestnásť tímov (štyri zostúpiť). Tento návrh vlani v Žiline nedostal potrebný počet hlasov: podporilo ho 56 hlasujúcich, šiesti boli proti, 17 sa zdržalo hlasovania, dvaja nehlasovali. Na kvalifikovanú väčšinu chýbalo päť hlasov, celkovo bolo potrebných 61 hlasov za.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články