KĽDR vraj otestovala motor pre medzikontinentálne rakety

Pchjongjang podľa Južnej Kórey stále nedisponuje použiteľnými medzikontinentálnymi raketami a nedokáže na ne montovať ani jadrové hlavice.Soul 9. apríla (WebNoviny.sk) – Severná Kórea v sobotu vyhlásila, že úspešne otestovala motor pre nové medzikontinentálne balistické rakety. Pokyn na spustenie motora dal osobne vodca KĽDR Kim Čong-un, uviedli severokórejské štátne médiá.

Skúška podľa agentúry Reuters prebehla na raketovej základni neďaleko západného pobrežia KĽDR, odkiaľ bola vo februári tohto roku odpálená raketa dlhého doletu. Úspešný test údajne dokázal, že balistické strely domácej výroby spĺňajú všetky stanovené kritériá.

Odporúčame:

V jadrovom komplexe KĽDR zaznamenali podozrivú aktivitu

„Drahý súdruh Kim Čong-un povedal, že odteraz môžeme na novú medzikontinentálnu balistickú raketu montovať ešte silnejšiu jadrovú hlavicu, čím dostaneme do dosahu našich rakiet skrýše zla v Spojených štátoch a po celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení severokórejskej tlačovej agentúry KCNA.

V prípade, že by sa informácia o teste raketového motora ukázala byť pravdivá, bol by to podľa agentúry AP významný krok v severokórejskom programe vývoja jadrových zbraní.

Podľa zistení susednej Južnej Kórey však Pchjongjang stále nedisponuje použiteľnými medzikontinentálnymi raketami a nedokáže na ne montovať ani jadrové hlavice. Podobne skeptické sú k tvrdeniam o technologických úspechoch zbrojného programu KĽDR aj Spojené štáty.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. apríla 2016

Odporúčané články