KĽDR sa obáva hladomoru, bojuje proti nemu propagandou

Severokórejčania majú veľké obavy z nedostatku potravín, pretože režim núti poľnohospodárov, aby armáde odovzdávali svoju produkciu aj nad rámec prepísaného kontingentu. Soul 30. marca (WebNoviny.sk) – Severná Kórea sprísnila kontrolu nad distribúciou potravín a spustila celoštátnu kampaň na šetrenie potravinami. Vedenie krajiny súčasne vyzvalo obyvateľov KĽDR, aby sa pripravili na hlad a ťaživú hospodársku situáciu, ktorá môže vzniknúť v dôsledku sankcií uvalených na krajinu po nedávnych jadrových a raketových testoch KĽDR. Napísal o tom juhokórejský denník Čoson ilbo.

Odporúčame:

Severná Kórea pohrozila útokom na prezidentský palác v Soule

Severná Kórea odpálila niekoľko rakiet krátkeho doletu

Vodca Kim opäť provokuje, KĽDR odpálila balistickú raketu

Veľký hladomor trval tri roky

„Cesty revolúcie sú dlhé a bolestné. Možno je pred nami znova ťažký pochod, počas ktorého budeme musieť jesť korienky rastlín,“ citoval Čoson ilbo z pondelkového vydania severokórejského vládneho denníka Rodong sinmun. Zmienka o pochode je narážkou na hladomor, ktorý KĽDR postihol v 90. rokoch a do dejín sa zapísal ako „Ťažký pochod“. Hladomor trval tri roky a ročne mu podľahlo od 300.000 do 800.000 ľudí, pričom najviac obetí si vyžiadal v roku 1997.

Severokórejská vláda nedávno avizovala, že každý občan Pchjongjangu bude povinný mesačne dodať jeden kilogram obilnín. Celonárodná kampaň šetrenia potravinami sa začala práve kvôli obavám, že KĽDR by nasledujúce tri roky mohla mať kvôli medzinárodným sankciám veľké problémy s nedostatkom potravín. Podľa nemenovaného zdroja mnohí Severokórejčania majú veľké obavy z nedostatku potravín, pretože režim núti poľnohospodárov, aby armáde odovzdávali svoju produkciu aj nad rámec prepísaného kontingentu.

Vlani KĽDR požiadala o pomoc

Vlani KĽDR požiadala zahraničie o potravinovú pomoc – podľa svojich odhadov potrebovala 440.000 ton, ale do začiatku februára získala len 17.600 ton, informovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Juhokórejský denník Čoson ilbo napísal, že vedenie KĽDR sa v tejto situácii veľmi spolieha na lojalitu občanov a na účinok propagandy. Juhokórejský denník pritom cituje z vládneho denníka KĽDR, ktorý varuje, že „počas bojov s nepriateľmi vám môžu vraziť nôž do hrdla, ale bez ohľadu na riziko smrti musíte byť až do konca verní váženému a milovanému vodcovi“.

KĽDR v posledných týždňoch vykonala celú sériu skúšok striel krátkeho doletu, ktoré zdôvodňuje ako svoju reakciu na sankcie uvalené zo strany OSN. Medzinárodné spoločenstvo nimi reagovalo na januárový jadrový test Pchjongjangu, ako aj štart rakety, ktorá vyniesla na obežnú dráhu družicu. KĽDR tým porušila zákaz realizovať akékoľvek činnosti spojené s jadrovými aktivitami. Cieľom nových sankcií je obmedzenie severokórejského jadrového a raketového programu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

30. marca 2016

Odporúčané články