Kamzíky čaká inventúra na oboch stranách Tatier, zistia veľkosť ich populácie pred zimou

357562_img_1714 320x210.jpg

POPRAD 6. novembra (WebNoviny.sk) – Na slovenskej a poľskej strane Tatier budú v utorok 7. novembra spočítavať kamzíky pred zimou. Jesennú kamzičiu inventúru plánovali Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) ešte pred dvoma týždňami, náhla zmena počasia im tento zámer vtedy prekazila.

Odporúčame:
V oblasti Tatier pretrváva lavínové nebezpečenstvo, horskí záchranári vydali výstrahy

„Sčítavanie kamzičej zveri v období, keď sú už doliny zasypané snehom, je možno náročnejšie na fyzickú kondíciu dobrovoľníkov, a však má to aj svoje výhody, na svetlom podklade kamzíky lepšie vidno a keďže by už mala byť aj kamzičia ruja, je väčšia pravdepodobnosť, že zvieratá sa nám ukážu,“ skonštatoval Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Dvakrát ročne ich zrátajú

Kamzíky rátajú dobrovoľníci dvakrát ročne, pred letom a na jeseň. „Zatiaľ čo jarné sčítanie je zamerané najmä na zisťovanie prírastkov mláďat, výsledky jesenného nám prezradia, aká je početnosť kamzičej populácie pred zimou,“ vysvetlil zoológ.

V utorok skoro ráno vyrazia do terénu zamestnanci nielen Štátnych lesov TANAPu, ale aj Správy TANAPu, Správy Pieninského národného parku (PIENAP) a ďalší dobrovoľníci zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, Správy Národného parku Slovenský raj, Lesov mesta Kežmarok, Poľovníckeho združenia Poľana či Lesov mesta Spišská Belá. Na poľskej strane bude kamzičia inventúra už tradične v réžii poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Odporúčame:
Tatry sa zafarbili do biela, najviac snehu je na Lomnickom Štíte

Ako informovala Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu, presne pred rokom zimovalo na slovenskej strane Tatier 1 003 kamzíkov, v poľskej časti národného parku ich narátali 364.

„Podľa výsledkov ostatnej kamzičej inventúry, ktorá sa na území Tatranského národného parku uskutočnila tento rok v júni, napočítali na oboch stranách Tatier celkovo 1 042 kamzíkov, z čoho bolo 138 tohtoročných mláďat. V slovenskej časti národného parku zapísali do sčítacích hárkov 746 kamzíkov, z nich bolo 91 mláďat,“ priblížila Petránová.

Počty kamzíkov kolísali

Kamzičia zver sa v národnom parku spočítava už vyše šesť desaťročí. Rok po vzniku TANAPu žilo na území Tatier približne 160 kamzíkov. O štyri roky neskôr dosiahol ich počet takmer šesťsto a v roku 1964 už skoro 950 kusov. V nasledujúcich rokoch počty kamzíkov neustále kolísali.

Príčinou bolo podľa Petránovej najmä pytliactvo, vyrušovanie návštevníkmi v ich prirodzených lokalitách výskytu či prelety vrtuľníkov, z prírodných vplyvov napríklad neskorý jarný sneh či klimatické zmeny. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia klesol počet kamzíkov až na hranicu dvesto kusov.

„Zásluhou opatrení, konkrétne vynáškou soli, prikrmovaním jarabinou v čase potravinovej núdze a pravidelnými kontrolami zo strany správcov územia sa ich počty postupne opäť zvýšili až na hranicu tisíc jedincov,“ uzavrela Petránová.

Viac k témam: kamzík, Štátne lesy TANAPu, TANAP Tatranský národný park, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Kamzíky čaká inventúra na oboch stranách Tatier, zistia veľkosť ich populácie pred zimou © SITA Všetky práva vyhradené.

6. novembra 2017

Odporúčané články