K útoku v Ankare sa prihlásili Sokoli oslobodenia Kurdistanu

Terčom nedeľného útoku boli bezpečnostné sily, ale po tom, ako zasiahla polícia, zahynulo aj mnoho civilistov.Ankara 17. marca (WebNoviny.sk) – Militantná skupina Sokoli oslobodenia Kurdistanu (TAK), aktívna v Turecku, sa prihlásila k zodpovednosti za samovražedný bombový útok, pri ktorom v nedeľu v centre hlavného mesta Ankara zahynulo 37 ľudí a zranenia utrpelo 120 osôb. Uvádza sa to v dnešnom vyhlásení na webovej stránke TAK.

Skupina zároveň varovala, že podnikne aj ďalšie útoky proti tým, ktorí sú zodpovední za bezpečnostné operácie na prevažne kurdskom juhovýchode Turecka. Útok autom naloženým výbušninami, ku ktorému došlo v nedeľu 13. marca, bol podľa TAK „odvetnou akciou“ za bezpečnostné operácie na juhovýchode Turecka, kde prebiehajú už od vlaňajšieho júla. O život pri nich prišli stovky civilistov, príslušníkov bezpečnostných síl a militantov, uviedla agentúra Reuters.

Odporúčame:

Pri útoku v Ankare zomrelo 37 ľudí, vláda podozrieva Kurdov

Terčom nedeľného útoku boli bezpečnostné sily, ale po tom, ako zasiahla polícia, zahynulo aj mnoho civilistov, napísala TAK vo vyhlásení. Dodala, že pri jej budúcich útokoch možno očakávať ďalšie straty na životoch civilistov. Skupina TAK sa predtým prihlásila tiež k zodpovednosti za bombový útok autom v Ankare z minulého mesiaca, pri ktorom zahynulo 29 ľudí.

Militantná TAK vyhlasuje, že sa odtrhla od Strany kurdských pracujúcich (PKK). Odborníci, ktorí sledujú činnosť kurdských militantov, však tvrdia, že obe skupiny si zachovávajú vzťahy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. marca 2016

Odporúčané články