Vypustenie rakety s družicou vyvolalo ostrú kritiku medzinárodného spoločenstva, ktoré tento krok Severnej Kórey označilo za provokáciu, dôrazne ho odsúdilo a považuje ho za zastierací manéver skúšky balistickej rakety. Soul 10. februára (WebNoviny.sk) – Južná Kórea oznámila, že sa rozhodla „úplne“ pozastaviť svoju účasť v spoločnom priemyselnom parku Kesong v Severnej Kórei. Informovala o tom agentúra Jonhap, podľa ktorej ide o reakciu na nedávny severokórejský jadrový test a vypustenie rakety dlhého doletu.
Priemyselný komplex Kesong leží neďaleko rovnomenného severokórejského pohraničného mesta. Ide o jeden z mála fungujúcich symbolov procesu zbližovania oboch kórejských štátov. Pre komunistickú KĽDR tento projekt predstavuje významný zdroj príjmov v tvrdej mene.
Odporúčame:
Video: KĽDR vypálila raketu dlhého doletu, rozkaz vydal Kim Čong-un
Severná Kórea vypálením rakety znepokojila svet
„Fungovanie komplexu by sa nemalo využívať na vývoj severokórejských zbraní hromadného ničenia v období, keď medzinárodné spoločenstvo presadzuje prísnejšie sankcie voči Severu,“ uviedol v Soule nemenovaný predstaviteľ ministerstva pre zjednotenie.
Obnovenie parku bude závisieť od KĽDR
Stiahnutie občanov Južnej Kórey z Kesongu by malo byť ukončené v priebehu nasledujúcich dní. Obnovenie výroby bude podľa citovaného činiteľa plne závisieť od ďalších krokov KĽDR.
V priemyselnej zóne Kesong aktuálne vyvíja činnosť 124 juhokórejských spoločností, ktoré zamestnávajú vyše 54.000 severokórejských zamestnancov. Komplex, ležiaci len približne 50 kilometrov od Soulu, funguje od roku 2004. V roku 2013 bol park uzatvorený štyri mesiace po tom, ako KĽDR uskutočnila skúšku jadrovej zbrane. Jeho prevádzku vtedy pozastavil Pchjongjang.
Japonsko schválilo ďalšie sankcie
Japonsko sa rozhodlo v reakcii na nedeľňajšie odpálenie rakety uvaliť nové sankcie na Severnú Kóreu. Oznámil to dnes hovorca japonskej vlády Jošihide Suga, ktorého citovala agentúra Reuters. Suga na tlačovej konferencii uviedol, že medzi odvetnými opatreniami má byť aj obmedzenie finančných transakcií medzi Japonskom a KĽDR. Navrhované sankcie však musí ešte oficiálne schváliť japonská vláda i parlament.
Podľa japonskej televízie NHK Tokio v rámci nových sankcií zvažuje zákaz vstupu severokórejských lodí do japonských prístavov. Zákaz by sa mohol vzťahovať aj na humanitárne plavby a lode tretích krajín, ktoré navštívili KĽDR. Japonsko tiež pravdepodobne rozšíri aj zoznam spoločností a osôb, ktoré budú čeliť zmrazeniu vkladov.
Vypustenie rakety s družicou vyvolalo ostrú kritiku medzinárodného spoločenstva, ktoré tento krok Severnej Kórey označilo za provokáciu, dôrazne ho odsúdilo a považuje ho za zastierací manéver skúšky balistickej rakety.
Tokio zmiernilo svoje sankcie voči Pchjongjangu pred dvoma rokmi výmenou za prísľub obnovenia vyšetrovania osudov japonských občanov unesených pred desaťročiami do KĽDR. V dôsledku najnovšieho vývoja na Kórejskom polostrove v nedeľu mimoriadne zasadla Bezpečnostná rada OSN, ktorá rozhodne odsúdila najnovšie kroky KĽDR a avizovala sprísnenie sankcií voči severokórejskému režimu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
10. februára 2016