Julian Assange bude voľný. Zakladateľ portálu Wikileaks súhlasil s dohodou o vine a treste

487531_britain_assange_22573 9204ea633a5c498c9e71394385183468 676x482.jpg

25.6.2024 (SITA.sk) – Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange súhlasil s dohodou o vine a treste s americkou vládou, vďaka ktorej sa dostane na slobodu a ktorá ukončí roky súdnych ťahaníc pre jeho vydanie súvisiace s obvineniami zo špionáže. Päťdesiatdvaročný Austrálčan, ktorý pred takmer 15 rokmi zverejnil na svojom portáli tajné americké vojenské dokumenty, smeruje na Saipan v Severných Mariánach – území Spojených štátov, kde sa v stredu ráno miestneho času objaví na súde.

Očakáva sa, že sa tam prizná k obvineniu zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane, uvádza ministerstvo spravodlivosti USA v liste podanom na súde.

V londýnskom väzení strávil päť rokov

Ostatných päť rokov Assange strávil v londýnskom väzení Belmarsh a predtým sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Zo Spojeného kráľovstva odletel v pondelok. Lietadlo, o ktorom sa predpokladá, že v ňom letí, podľa agentúry AP po poludní miestneho času pristálo v thajskom Bangkoku, aby načerpalo palivo.

Očakáva sa, že sa Assange po súdnom pojednávaní vráti do rodnej Austrálie. Pojednávanie o dohode, ktorú musí schváliť sudca, sa koná na Saipane, pretože Assange odmieta cestovať do kontinentálnych Spojených štátov a súd sa nachádza pomerne blízko Austrálie, uviedli prokurátori.

WikiLeaks ocenili oznámenie dohody

Austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý loboval za to, aby Spojené štáty ukončili stíhanie Assangea, povedal parlamentu, že z Londýna s ním letí austrálsky vyslanec.

WikiLeaks na sociálnej sieti ocenili oznámenie dohody a vyhlásili, že sú vďačné za „všetkých, ktorí pri nás stáli, bojovali za nás a zostali úplne oddaní v boji za jeho slobodu“.

Spomenutá dohoda zabezpečuje, že Assange prizná vinu, no zároveň už nebude musieť byť vo väzení. Očakáva sa, že dostane trest päť rokov odňatia slobody, a teda toľko, koľko si už odpykal v Spojenom kráľovstve.

Viac k témam: americká vláda, Austrálsky premiér, Dohoda o vine a treste, ministerstvo spravodlivosti USA, Špionáž, tajné americké vojenské dokumenty, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Julian Assange bude voľný. Zakladateľ portálu Wikileaks súhlasil s dohodou o vine a treste © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2024

Odporúčané články