Jeden voličský hlas podľa Vrabeľa mal stáť tri eurá, Pollák ponúka prácu za usvedčenie politikov

357129_pollak 640x420.jpg

BRATISLAVA 1.novembra (WebNoviny.sk) – Ponúkol pomoc pri volebnej kampani a sľúbil, že zabezpečí voličské hlasy v šiestich rómskych osadách v Bardejovskom okrese.

Okresný predseda SaS v Bardejove Milan Vrabeľ v stredu na tlačovej konferencii v Bratislave tvrdil, že pred niekoľkými týždňami ho oslovil neznámy muž a ponúkol mu pomoc v novembrových voľbách do samosprávnych krajov. Vrabeľ tvrdí, že až počas stretnutia mu človek povedal bližšiu informáciu o tom, ako si to predstavuje.

V prospech tých, ktorí si zaplatia

Garanciou bolo, že hlasy zabezpečí v prospech tých kandidátov, ktorí ich zaplatia. „Dostal som aj zoznam s konkrétnym počtom hlasov v jednotlivých osadách a finálny súčet týchto hlasov. Za jeden hlas mala byť suma tri eurá,“ pokračoval Vrabeľ s tým, že osoba, ktorá zabezpečovala tieto hlasy, prezentovala, že vie spolu zabezpečiť spolu 2 600 hlasov. Na mandát krajského poslanca v okrese Bardejov treba podľa Vrabeľa okolo tritisíc hlasov.

Odporúčame:
V župných voľbách sa dá hlasovať iba v mieste trvalého bydliska, neexistuje voličský preukaz

O tomto prípade predseda SaS v Bardejove vypovedal pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Košiciach. Ako uviedol, jednu osobu, ktorá ponúkala hlasy, v utorok zatkli. Ďalšie informácie Vrabeľ pre pokračujúce vyšetrovanie nechcel hovoriť.

Odporúčame:
Prvovoliči by mali využiť právo voliť, upozorňuje Marosz

Hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl v stredu pre agentúru SITA potvrdil, že Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru robí viac prípadov volebnej korupcie, ku ktorým sa pre súčasné procesné úkony bližšie vyjadrovať nebudú. „Informácie k týmto prípadom poskytneme až po skončení volieb,“ zhrnul.

Odmenení prácou za usvedčenie politika

Na nakupovanie hlasov v rómskych osadách v pondelok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR upozornil aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý chce týmto prípadom zabrániť. Vyzýva ľudí, aby sa prihlásili a vypovedali o tom, čo sa v osadách pred voľbami deje.

Ľudí chce motivovať, aby povedali, že v nejakej lokalite bol politik a kupoval hlasy. Tí odvážni, ktorí sa rozhodnú usvedčiť politikov, budú odmenení prácou. „Prvým desiatim ľuďom, ktorí vypovedajú, nájdem prácu minimálne na rok a minimálne za 500 eur v čistom,“ oznámil v pondelok novinárom.

Odporúčame:
Kampaň pre voľby do VÚC 2017 končí, začína sa moratórium

Kontaktovať možno telefónne číslo +421 910 222 672. Podľa neho linku však môžu ľudia zneužívať. Všetky informácie, ktoré dostanú, oznámia polícii a nahlásené prípady budú ďalej vyšetrovať.

Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

Agentúru SITA požiadala o stanovisko aj Prezídium Policajného zboru.

Viac k témam: kupovanie hlasov, Milan Vrabeľ, Peter Pollák, rómovia, Župné voľby do VÚC 2017
Zdroj: Webnoviny.sk – Jeden voličský hlas podľa Vrabeľa mal stáť tri eurá, Pollák ponúka prácu za usvedčenie politikov © SITA Všetky práva vyhradené.

1. novembra 2017

Odporúčané články