Japonský premiér Abe predstavil novú vládu, je rovnaká ako tá stará

356166_japan_election_41891 376a93affb054302b201aa70f4fc9632 640x420.jpg

TOKIO 1. novembra (WebNoviny.sk) – Japonský premiér Šinzó Abe v stredu slávnostne uviedol do úradu ministrov svojej novej vlády. Tá je úplne navlas rovnaká ako jeho doterajšia vláda, keďže svoje posty si udržali všetci doterajší ministri. Nový Šinzov kabinet oficiálne nastúpil do úradu na slávnostnej ceremónii po hlasovaní v parlamente, ktorý zvolil Abeho za predsedu vlády na ďalšie funkčné obdobie.

Odporúčame:
Parlament zvolil Abeho za premiéra na ďalšie funkčné obdobie

Abeho Liberálna demokratická strana zaznamenala v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa konali 22. októbra, drvivé víťazstvo, a spolu s menším koaličným partnerom, stranou Komeito, získali vo voľbách 312 z celkového počtu 465 parlamentných kresiel, čím si opätovne zabezpečili dvojtretinovú väčšinu.

Silný mandát

Predčasné parlamentné voľby vyhlásil premiér Abe s odôvodnením, že potrebuje získať silný mandát tvárou v tvár národnej kríze, ktorej Japonsko čelí. Myslí sa tým predovšetkým hrozba zo strany Severnej Kórey, ktorá sa Japonsku vyhráža, že ho celé potopí do mora.

Podľa analytikov však Abe v prvom rade reagoval na prieskumy verejnej mienky, ktoré ukazovali, že ratingy jeho Liberálnej demokratickej strany začali stúpať a opozícia sa začala prepadať.

Zmeny ústavy

Premiér už pred voľbami avizoval, že ak sa mu podarí získať ústavnú väčšinu, pustí sa pravdepodobne do najambicióznejšej zmeny ústavy za posledné desaťročia. Hlavnou zmenou, ktorú chce do ústavy zaviesť, je zmena obrannej politiky krajiny.

Abe chce okrem iného nahradiť takzvané Japonské pozemné sebaobranné jednotky, ktoré v Japonsku už od roku 1954 plnia úlohu armády, regulárnou armádou, čo je podľa neho pre Japonsko tvárou v tvár hrozbe zo strany Severnej Kórey nevyhnutné.

Viac k témam: Japonsko, Šinzó Abe, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonský premiér Abe predstavil novú vládu, je rovnaká ako tá stará © SITA Všetky práva vyhradené.

1. novembra 2017

Odporúčané články