Japonsko si pripomína 5. výročie ničivého zemetrasenia

Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. SENDAI/BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – V piatok 11. marca uplynulo päť rokov odo dňa, kedy severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami vo výške desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Zahynulo približne 19 000 ľudí a ďalšie stovky sú stále nezvestné.

Obrazom: Zemetrasenie v Japonsku

Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Vlna strhla autá, nákladné vozidlá, najmenej 18 000 domov bolo zničených a ďalších viac ako 130.000 poškodených. Najviac postihnuté boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima.

Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra. To sa nachádzalo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.

Obrovská vlna poškodila dve jadrové elektrárne

Očití svedkovia prírodnej katastrofy nakrúcali okamžitú situáciu rôznymi technickými prostriedkami a tak sa informácie dostali ihneď do všetkých kútov sveta. Vlna strhla vlaky, lode, autá, nákladné vozidlá a zahrávala sa s nimi ako s hračkami. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov ťažko poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe.

Japonské úrady 12. marca 2011 oznámili, že úroveň radiácie v reaktore atómovej elektrárne Fukušima I narástla na tisícnásobok normálu. Agentúra pre jadrovú bezpečnosť tiež priznala, že istá časť radiácie unikla mimo elektráreň. Úrady varovali pred možným únikom radiácie a evakuovali z oblasti hneď prvý deň po zemetrasení 20 000 obyvateľov. Išlo o najhoršiu katastrofu, ktorá Japonsko postihla od druhej svetovej vojny.

Nájdenie stôp plutónia pri poškodenej elektrárni Fukušima I podporilo názor, že tam došlo k čiastočnému roztaveniu reaktorového jadra. Japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť 5. mája 2011 oznámil, že zamestnanci Fukušimy I prvýkrát od zemetrasenia z 11. marca vstúpili do reaktorovej budovy číslo 1. Šesť zamestnancov v trojčlenných skupinách inštalovalo šesť zariadení, ktoré mali znížiť rádioaktivitu filtráciou vzduchu v budove. Reaktor číslo 1 bol poškodený od 12. marca 2011, keď v ňom prišlo k výbuchu vodíka.

Japonsku ponúklo pomoc 134 krajín

Z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I v Japonsku mohol uniknúť viac ako dvojnásobok množstva rádioaktívneho žiarenia odhadovaného japonskou vládou. Vyplynulo to zo štúdie európskych a amerických vedcov, ktorú zverejnili 27. októbra 2011. Podľa autorov štúdie zverejnenej v časopise Atmospheric Chemistry and Physics Journal to však mohlo byť až 35.800 terabecquerelov. Je to 42% množstva, ktoré uniklo z Černobyľu v roku 1986 pri najhoršom civilnom jadrovom nešťastí v histórii. Z Fukušimy zrejme začali unikať rádioaktívne prvky ešte pred príchodom cunami a asi 45 minút po zemetrasení s magnitúdou 9,0, čo je tiež v rozpore s údajmi vlády.

Evakuovaných obyvateľov po havárii, ktorá postihla jadrovú elektráreň Fukušima, viackrát navštívili aj japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko. Japonsku ponúklo pomoc hneď po tragédii 134 krajín a 39 medzinárodných organizácií. Humanitárnu pomoc v trhovej hodnote 140.000 eur poskytlo aj Slovensko. Do konca marca 2011 krajinu postihli ďalšie dotrasy a zemetrasenia, pričom prvé vlny vyvolané ničivým zemetrasením v Japonsku zasiahli aj okolité územia:

11. marca 2011 – USA – Havajské ostrovy a pobrežie amerického štátu Kalifornia zasiahli prvé vlny vyvolané ničivým zemetrasením v Japonsku. Dvojmetrové vlny cunami zasiahli havajský ostrov Maui približne o 03.30 h miestneho času (15.30 h SEČ). Vlny na ostrove Waikiki sa prevalili cez pobrežné hrádze, ale zastavili sa pred budovami na nábreží.

11. marca 2011 – NIKARAGUA – Zemetrasenie s magnitúdou 4,5 zasiahlo časť stredoamerickej Nikaraguy. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Tichom oceáne pri pobreží Nikaraguy. Otrasy zasiahli krajinu v čase, keď nikaragujské orgány varovali občanov pred vlnami cunami v súvislosti so silným zemetrasením v

12. marca 2011 – Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo japonskú prefektúru Nagano, horskú oblasť v strednej časti Japonska. Epicentrum otrasov sa nachádzalo približne 170 kilometrov severne od Tokia v hĺbke 10 kilometrov. Spôsobilo kolísanie budov v Tokiu.

14. marca 2011 – Silný dotras s magnitúdou 6,2 pocítili v japonskom hlavnom meste Tokio. Došlo k nemu krátko po 10.00 h miestneho času (02.00 h SEČ). Epicentrum mal 140 kilometrov severovýchodne od Tokia.

15. marca 2011 – Nové zemetrasenie s magnitúdou 4,1 zaznamenali v oblasti hlavného mesta Tokio. K otrasom zeme došlo asi o 05.00 h miestneho času.

15. marca 2011 – Zemetrasenie s magnitúdou 6,0 zasiahlo východné Japonsko.

16. marca 2011 – Nový dotras s magnitúdou 6,0 postihol severozápadnú časť Japonska.

19. marca 2011 – Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 zasiahlo severnú časť Japonska. Jeho epicentrum bolo neďaleko poškodenej atómovej elektrárne.

23. marca 2011 – Dvanásť dní po ničivom zemetrasení a množstve dotrasov zasiahlo severovýchod Japonska zemetrasenie s magnitúdou 6,0.

24. marca 2011 – Zemetrasenie s magnitúdou 4,9 postihlo japonský ostrov Honšú. Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v prefektúre Ibaraki, ležiacej južne od regiónu Fukušima.

24. marca 2011 – Severovýchod krajiny zasiahlo ďalšie silnejšie zemetrasenie. Jeho magnitúdu stanovili na 6,1. Epicentrum sa nachádzalo pri pobreží prefektúry Iwate.

25. marca 2011 – Severovýchodné Japonsko znova zasiahlo silné zemetrasenie. Otrasy s epicentrom pri pobreží postihnutých prefektúr Mijagi a Iwate mali magnitúdu 6,2.

28. marca 2011 – Severovýchodné Japonsko opäť zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2.

29. marca 2011 – Severovýchod Japonska opätovne zasiahlo silné zemetrasenie. Dotras ničivého zemetrasenia mal magnitúdu 6,4.

Zemetrasenie s epicentrom pri pobreží Japonska malo okrem ničivých cunami ešte jeden dôsledok, ktorý si však bežný človek určite nevšimol – skrátilo piatkový (11.3.) deň. Geofyzik Richard Gross, ktorý pracuje pre NASA, vypočítal, že rotácia Zeme sa v daný moment zrýchlila o 1,6 mikrosekundy.

Tento jav bol spôsobený presunom zemskej masy pri zemetrasení s magnitúdou 9,0. Jedna mikrosekunda je jednou milióntinou sekundy. Podobná situácia, hoci nie tak „výrazná“, bola výsledkom otrasov, ktoré zasiahli Čile v roku 2010. V nedávnej histórii nás však najviac ukrátilo zemetrasenie na Sumatre v roku 2004, ktoré nám skrátilo deň o 6,8 mikrosekundy. Zemetrasenie v Japonsku bolo piatym najsilnejším od roku 1900.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2016

Odporúčané články