Izrael odsúdil francúzske ultimátum, Palestína ho privítala

Blízkovýchodný mierový proces sa v súčasnosti nachádza na mŕtvom bode pre rozdielne názory Izraela a Palestínčanov najmä v otázkach vzájomných hraníc a budúcnosti tzv. židovských osád.

Jeruzalem 31. januára (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes vyhlásil, že „vyhrážka“ Francúzska, že uzná palestínsky štát, ak nebudú oživené mierové rokovania s Izraelom, len odrádza Palestínčanov od úsilia dosahovať kompromisy.

Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius v piatok povedal, že Paríž pracuje na zvolaní medzinárodnej mierovej konferencie v otázke izraelsko-palestínskeho konfliktu. Dodal, že ak táto iniciatíva stroskotá, Francúzsko oficiálne uzná palestínsky štát.

Je to podnetom pre Palestínčanov, aby nerobili kompromisy,“ reagoval dnes Netanjahu. „Podstatou rokovaní je kompromis… a táto francúzska iniciatíva… dáva Palestínčanom vopred dôvody, aby ho nerobili,“ citovala ho agentúra DPA.

Netanjahu vo verejných vyjadreniach na zasadnutí svojho kabinetu tiež zopakoval, že Izrael je „pripravený vstúpiť do priamych rokovaní (s Palestínčanmi) bez predbežných podmienok a diktovania„.

Blízkovýchodný mierový proces sa v súčasnosti nachádza na mŕtvom bode pre rozdielne názory Izraela a Palestínčanov najmä v otázkach vzájomných hraníc a budúcnosti tzv. židovských osád. Dosiaľ posledný pokus o mierové rozhovory stroskotal v apríli 2014.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás uviedol, že na rozhovoroch by sa zúčastnil pod podmienkou zastavenia budovania osád. V sobotu povedal, že návrh Francúzska víta, pretože „súčasný stav nemôže pokračovať„.

Hovorca palestínskej vlády uviedol, že francúzska iniciatíva „poslúži snahám o mier na Blízkom východe a riešenie v podobe dvoch štátov„. Hlavný palestínsky vyjednávač Sáib Irikát povedal, že podporuje „inkluzívnu a vážnu medzinárodnú angažovanosť za ukončenie izraelskej okupácie„.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2016

Odporúčané články