Islandská vláda prežila hlasovanie o vyslovení nedôvery

Iniciatíva vzišla z radov opozície po tom, čo sa meno islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona objavilo v uniknutých dokumentoch z panamskej firmy Mossack Fonseca.

Reykjavík 8. apríla (WebNoviny.sk) – Islandská vláda prežila dnes v parlamente v Reykjavíku hlasovanie o vyslovení nedôvery, a to vďaka jednote koaličných poslancov.

Proti zotrvaniu vlády v úrade hlasovalo síce 25 opozičných poslancov, avšak 38 hlasov zákonodarcov koaličných strán zabezpečilo potrebnú väčšinu hlasov, uviedla tlačová agentúra DPA.

KAUZA PANAMA PAPERS

Iniciatíva vzišla z radov opozície po tom, čo sa meno islandského premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona objavilo v uniknutých dokumentoch z panamskej firmy Mossack Fonseca. Tá mala spoločnostiam a jednotlivcom pomáhať obchádzať daňové zákony, prípadne legalizovať výnosy z trestnej činnosti prostredníctvom tzv. daňových rajov.

Predseda islandskej vlády napokon po istom váhaní vyvodil z toho politickú zodpovednosť a odstúpil z funkcie, v ktorej ho nahradil doterajší minister pre rybolov a poľnohospodárstvo Sigurdur Ingi Jóhannsson.

Súčasná koaličná vláda severskej ostrovnej krajiny by pri moci chcela zostať do jesene, keď by sa pol roka pred skončením volebného obdobia mali konať v krajine predčasné parlamentné voľby.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. apríla 2016

Odporúčané články